RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
30. juuni, 2020

Video: Papilio – Pääsusaba

Maailma ilusamateks liblikateks tituleeritud liblikaliigid pärinevad suuresti hiigelsuurest perekonnast Papilionidae. Selle perekonna liige, kes paistab silma oma suuruse ja erilise ilu poolest, on ka meie ning kogu Euroopa suurim päevaliblikas pääsusaba (Papilio machaon).


Enne seda, kui Carl Linné Systema Naturae lõi, kasutati sõna Papilio kõikide maailmas teadaolevate liblikaliikide perekonnanimena. Pääsusaba teadusliku nime liigiepiteet machaon pärineb aga Kreeka mütoloogiast, Machaon oli Kreeka kõrgelt hinnatud kirurg ja meedik.

Pääsusaba on meil oma nime saanud tagatiibadel olevate pikkade siilakute, “saba” järgi. Päevaliblika tiibade siruulatus jääb vahemikku 65-86 mm, emasloomad on isastest suuremad ja veidi heledama värvusega.

Praegu on pääsusabade lendamise aeg. Välimuselt ja kommetelt troopilisi liblikaid meenutav “pääsuke” on kiire ja jõulise lennuga, ta saab sirgjoones lennata pikki vahemaid või oodata partnerit kõrgel puuvõras. Seetõttu võib liblikat kohata üsna erinevates kooslustes ja kaugel paljunemiskohtadest. Kaunis liblikas eelistab niiskeid niite, häilusid, metsasihte, teeääri…

Pääsusaba sai 2018. aastal rahvusliblika staatuse.


Lisa kommentaar

Email again: