RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
05. veebruar, 2018

Alam-Pedja Karusaare talukoht saadab sõnumeid?!

Sattusin juhuslikult Alam-Pedja looduskaitseala piirkonnas ortofotot uudistades Karusaare metsavahikohale. Ning minu imestus oli suur, kui endiselt taluõuelt vaatas vastu valge südamekujuline objekt. Mõned sekundid hiljem ilmus näole suur naeratus ning seejärel küsimuste laviin: Kes selle tegi? Miks see tehti? Kellele see sõnum suunatud oli/on? Mis materjalist see tehtud on? Kas tegu on virtuaalse kujutisega või siiski füüsilise?
Salamisi loodan, et autor annab endast märku ja jagab seda lustlikku seiklust ning selle tagamaid ka meiega! :)
NB! Kui keegi tunneb nüüd, et uudishimu ei lase enam elada siis Karusaare talukoht jääb Alam-Pedja looduskaitseala Laeva soo sihtkiatsevööndisse, kus kehtib 1. veebruarist 30. juunini liikumiskeeld. 

Kuvatõmmised Maa-ameti kaardirakendusest ja Google Maps'i kaardirakendusest:


Karusaare talus elas metsavaht August Lääne koos oma perega 1935(36?). kuni 1940. aastani. 1940. aastal tuli punavõimu käsul perekonnal kolida ümber Ristsaarele.

Maa-ameti ajalooliste kaartide rakenduses on näha, et Schmidt Eestimaa/Rücker Liivimaa aluskaartidel (XIX saj.;1839) on küll Ristsaare talukoht aga Karusaare taluni läheb mõnikümmend aastat aega.

Kolmeverstasel kaardil, mis on koostatud 1901. aastal ei ole Karusaare talukohta veel endiselt kaardile märgitud. 

Aga Üheverstasel kaardil (1901) on Karusaare kohal juba miskit olemas.

Kaheverstasel kaardil, mis on koostatud 1915. aastal on Karusaare talukoht kui selline juba kaardile märgitud.

Ning esimene väga konkreetne märge Karusaare metsavahi talule on Eesti topograafilisel ülevaatekaardil 1:200000 (1936).

Kommentaarid

05 .veebruar, 2018
Annika
Äkki see on ELFi talgujuhi Indreku töö ja märk maailmale :-) Tal on sealsamas Rehesaarega seos: http://www.vooremaa.ee/mees-rajas-alam-pedjale-soo-onni/

Lisa kommentaar

Email again: