RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
26. august, 2016

Kukeseene kaimud

Nime poolest kah kukeseened, lehterkukeseen (Cantharellus tubiformis) ja kollakas kukeseen (Cantharellus aurora) oma välimuse poolest tuntud sugulast küll väga ei meenuta.

Sarnased liigid lehter- ja kollakas kukeseen jäävad tavaliselt just teadmatusest korjamata, sest kentsakas välimus ja kohati massiline esinemine peletavad seenelist - ollakse ju harjunud, et korralik söögiseen näeb välja nagu puravik ja seda peab tikutulega mööda metsa taga ajama.

Kollakas kukeseen

Need seened meenutavad aga oma välimuselt rahvakeeli sitaseeni ja esinevad paiguti hulgal, mis vajaks niitmiseks vikatit.

Lehter- ja kollaka kukeseene tuntus on küll kasvamas tänu Soomes elavatele-töötavatele kaasmaalastele, kes teadmise põhjanaabrite ühest lemmikseenest koju kaasa on toonud.

 

Põhimõtteliselt saab kahel kukeseeneliigil vahet teha heites pilk kübara alla - lehterkukeseenel on kübaraalune kas hall, pruunikas või helekollane aga kollakal kukeseenel oranž ning nõrgemate voltidega.

Kollakas kukeseen

Praktikas on kasvukoha eripäradest olenevalt, mis seene välimust teisendavad, kahel liigil raske vahet teha - kasvavad mõlemad ju ka niiskemapoolses okaspuuenamusega segametsas ja tihti kõrge heina sees, mis määramise keerukaks teeb. Nii võivad mõlemad liigid olla ühtviisi vähe voldiliste kübaratega ja kollakad kukeseened oluliselt kahvatumad kui muidu.

Ühegi teise liigiga neid kahte segi ajada ei saa, nii et oma korjeampluaa laiendamine ja maitsemeele arendamine on antud juhul ka täiesti turvaline.

Lõpuks, vahet pole, mõlemad seeneliigid maitsevad ühtviisi hästi ja praegu ongi neid massiliselt.

Lisa kommentaar

Email again: