RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
17. juuni, 2014

Põlula lõhed

Meie looduse mitmekesisuse säilimise nimel kantakse Põlulas hoolt selle eest, et kogu Läänemere jaoks ainulaadsed ning algupärased lõheasurkonnad ei kaoks ja muutuksid elujõulisteks.
Selleks kogutakse sügisel lõhede kudemisajal Kunda jõest pärit kasvanduses peetud kaladelt marja ja niiska ning inkubeeritakse tehistingimustes kaitstuna igasuguste marjaõgijate ja paljude röövpüüdjate eest, kes püüavad jões lõhepesast matti võtta või lõhemarja purki pista.

Nii nad siin rohelistes basseinides kooruvad ja kasvavad, neist osad saavad juba samal aastal maimudena tagasi jõkke, teised aastaselt, kolmandad kaheselt. Kogu tegevusaastate jooksul on Põlula kalakasvatusosakonna nõuniku Ene Saadre sõnul jõgedesse lastud ligi 4 miljonit erinevas vanusjärgus lõhet. Neisse jõgedesse kuhu on asustatud lõhepoegi, taastub järjest jõudsamalt looduslik kudemine.

Alates 2014. aastast kuulub Põlulas paiknev kalakasvatus RMK koosseisu.

Video esimeses pooles näeme kuue aasta vanuseid lõhesid keda kasutatakse sugukarjana. Teises pooles näeme nende järglasi, aastavanuseid tähnikuid, kes järgmisel kevadel pääsevad oma hoones asuvatest basseinidest vabasse loodusesse.


Lisa kommentaar

Email again: