Märka looduses väärtuslikku kultuuripärandit 24.05

Pärandkultuuri kaardistamise käigus on andmebaasi jõudnud üle 37 000 objekti ja uusi leide lisandub veelgi. RMK osaluspäeval 27. mail uuritakse, miks ja kuidas pärandkultuuri kaardistatakse ning antakse uus hingamine Koiva pärandkultuurirajale.

Üle-eestiline pärandkultuuri kaardistamine kestis kuus aastat. Võiks arvata, et selle ajaga on kõik Eestimaa huvitavad paigad, hooned, loodusobjektid ja unustuse hõlma vajunud kultuuriväärtused üles leitud ja kaardile jõudnud. Siiski lisandub igal aastal andmebaasi ligi pooltuhat objekti.

RMK pärandkultuurispetsialisti Triin Kusmini sõnul on pärandkultuuri objekt nii palju ja nii erinevaid, et neid üles loetleda on keeruline. „Nendeks võivad olla vanad talukohad, kiviaiad, piirikivid aga ka näiteks vanad kohanimed“ toob Triin Kusmin mõned näited. Selgub, et sageli ei oska inimesed pärandkultuuri ka looduses märgata või ära tunda. „Ikka juhtub, et inimesed küsivad vaigutatud puude kohta, et miks need puud triibulised on.“

Vaigutatud puid leiab ka Koiva pärandkultuuriraja ääres, mida 27. mail RMK osaluspäeva raames rekonstrueeritakse. „Tee peale jääb mitu põnevat paika oma lugudega,“ räägib laupäeval toimuvat pärandkultuuri päeva eest vedav RMK Valgamaa metsaülem Risto Sepp. „Näeme ainulaadset kikkapuu istandust, mis rajati 1960. aastatel Mustjõe kaldale gutapertši tootmisvõimaluste uurimiseks, poollooduslikke kooslusi, kaevikuid,“ loetleb Risto Sepp objekte, mis raja äärde jäävad.

Pärandkultuuri objektidega saab tutvuda Maa-ameti geoportaalis pärandkultuuri kaardirakenduses, kuhu kord aastas ka uued leiud lisatakse. Pärandkultuuri objektidest, mida andmebaasis veel ei ole, saab teatada RMK kodulehel oleva vormi kaudu.

Pärandkultuuri päev leiab aset laupäeval, 27. mail, kus uuritakse miks ja kuidas toimub pärandkultuuri kaardistamine ja selja saab märjaks laudtee parandustööde käigus. Päev on osa sündmustesarjast “Mis on puude taga?”, mis kestab kevadest hilissügiseni ning selle raames toimub praktilisi vastuste- ja osaluspäevi üle Eesti. Järgmiste sündmustena leiab 10. juunil Pärnumaal, Põlvamaal ja Lääne-Virumaal aset puude lugemise päev. Täpsemat infot leiab RMK kodulehelt www.rmk.ee/mis-on-puude-taga. Sündmustest osavõtt on kõikjal tasuta, vajalik on eelregistreerimine.

RMK ehk Riigimetsa Majandamise Keskuse hoole all on ligikaudu 30% kogu Eestimaast, seal asub 45% Eesti metsadest. RMK on Eesti riigile kuuluva metsa ja teiste mitmekesiste looduskoosluste hoidja, kaitsja ja majandaja. RMK kasvatab metsa, hoiab loodusväärtusi, teenib riigile metsa majandades tulu, loob looduses liikumise võimalusi ja jagab loodusharidust.

Lisainfo:
Triin Kusmin
RMK külastuskorraldusosakonna pärandkultuurispetsialist
triin.kusmin@rmk.ee
5063944

Risto Sepp
RMK Valgamaa metsaülem
risto.sepp@rmk.ee
5130147