Harvesterijuht Kaupo

Kui mets saab piisavalt vanaks, võib sellest osa maha võtta ja seotud süsiniku tallele panna. Kuidas nii? Kasvav mets seob atmosfäärist süsinikku, aga vananedes hakkab seda tasapisi eraldama. Selle asemel, et kogu puit loodusesse lagunema ja süsinikku eraldama jätta, saame süsinikku hoida puidus kauem „lukus“, kasutades seda ehitusel, mööbli tootmisel või kauakestvates toodetes.

Raiet teevad RMK-le partnerettevõtete töötajad, üheks neist  harvesterijuht Kaupo Süvahavva kandis.


Kaupo, kuidas Sa harvesteroperaatori, oma tänase tööni jõudsid?
Olen metsaga lähedane olnud lapsepõlvest saati. Väikese poisina aeg-ajalt käisin isa ja vanaisaga metsas tööl kaasas. Ise olen metsas leiba teeninud juba üle 25 aasta, harvesteriga viimased 15 aastat. Seega olen metsamajandamist näinud juba põlvkonna jagu. Minu meelest on riigimets hästi majandatud ja RMK-l on jätkusuutlikkus paigas. Hea, et omal ajal ei erastatud kogu metsa.


Milline näeb välja sinu tööpäev harvesterioperaatorina?
Sõltub päevast. Peamiselt töötan riigimetsas, aga teen tööd ka teistele. Olen mees, kes jälgib lageraiet tehes, et puidusortiment oleks kvaliteetne. See pole lihtsalt puude maha lõikamine. Harvendusraie puhul jälgin seda, et metsa järelkasvu jääks võimalikult parema kasvupotentsiaaliga puud ning kooslus jääks mitmekesine ja terve. Jälgin, et masin võimalikult vähe pinnast rikuks. Kõige keerulisemad on soisel pinnasel kasvavad metsad. Õnneks RMK-s võetakse asja mõistusega, valitakse raieaega ja ei aeta mudamülkasse, siin on keskkonnanõuded kõrged, palju kõrgemad kui mõnelgi teisel tellijal. Pealegi, harvesteri pulti niisama ei saa, selleks peab olema õppinud ja omama 4. kategooria kutsetunnistust.


Mis selle töö juures Sulle kõige rohkem meeldib? Mis on raske?
Lisaks metsas olemisele meeldib mulle vastutus, hea organisatsiooni juhtimine, meeldib kui väärtushinnangud on paigas, keskkonnanõuded ja kriteeriumid teada. Meeldib tänapäevane töökeskkond ja kaasaegsed masinad. Meeldib tunnustus ja teadmine, et olen hea töömees.
Tööd teeb raskemaks maastik, kuplid ja pehmed alad. Amet nõuab pidevat tähelepanu koondamist, õppida tuleb siin kogu elu. Kogemusega muutub kindlus paremaks.


Kas või kuidas Sinu töö aitab kliimamuutusi leevendada?
Puidu kasutamine ja metsamajandamine on ühiskonna osa ja kui mõistlikult teha, siis see on üks jätkusuutlikumaid tegevusi. Metsanduses üldiselt ei kasutata pestitsiide ja keemiat, eriti võrreldes muu tööstusega on see loodust ja keskkonda säästev ala. Puit annab nii sooja kui peavarju ja mööblit, pluss looduskeskkond, mis on stressi maandav. Kui mõtestatult teha ja loodusega arvestada, siis meie piirkonnas metsatööstus on igati mõistlik ja majandada saab nii, et ei suurenda meie kliimajalajälge. Kõik sõltub inimesest endast. RMK-l on suur pluss see, et siin töötavad koolitatud professionaalid, kes teavad mida metsas teevad. Ei ole uisapäisa ehku peale tegemist. RMK keskkonnanõuded on väga kõrged ja neist peetakse ka kinni.

Mida teed tööst vabal ajal?
Kaks korda nädalas tegelen rahvatantsuga, see on minu lemmikhobi. Toimetan perega oma väikeses metsas, teeme küttepuid, istutame puid ja hooldame metsa, et kasvaks järgmisele põlvkonnale samuti. Talviti naudin ka lumelaua ja mäesuuskadega sõitmist.