Metsakasvatusjuht Priit

Töökad käed panevad aastas riigimetsa kasvama üle 24 miljoni noore puu. Oma eluea jooksul seovad need tõelised kliimakangelased atmosfääri paisatud süsinikku ning aitavad leevendada kliimamuutuste mõju. Edela piirkonna metsakasvatusjuhi Priidu juhendamisel saavad vahel käe mullaseks teha või istutustoru imedega tutvuda ka vabatahtlikud kliimakangelaste abilised.


Priit, töötad Edela-Eesti piirkonnas metsakasvatusjuhina. Kuidas Sa oma tänase tööni jõudsid?
Tänase ametini jõudsin esiisade jälgi mööda. Perekonnas ulatub metsameheameti järjepidevus neljanda põlvkonna taha mõisate aega, kui vanavanaisa oli mõisniku metsavaht. Ta jätkas sama ametit ka peale mõisametsade riigistamist ja metskondade loomist. Riigimetsanduses on töötanud ka minu isa ja vanaisa.

Meenub päev, kui vanaisa viis mind peale põhikooli lõpetamist õppima Pärnu Kutsekeskkooli autoremondilukksepa erialale ja ütles, et kõik meie perekonnas olevad mehed on juba õppinud metsandust, hea oleks kui keegi taipab ka tehnikast midagi. Perekonnas oli selline elukutse hinnatud, sest oli Eesti taasiseseisvumisejärgne talude ülesehitamise ja maaharimiseks vajaliku tehnika soetamise aeg. Autoremondilukksepa tunnistus taskus otsustasin kõrghariduse omandada ikkagi metsanduse valdkonnas ning läksin isa eeskujul metsamehe elukutset õppima Eesti Maaülikooli. Peale kõrgkooli lõpetamist töötangi juba 20 aastat RMK-s. 2001. aastast Surju metskonna metsaülemana, alates 2008. aastast Edela piirkonna metsakasvatusjuhina.


Mis on Sinu peamised tööülesanded?
Minu peamised tööülesanded on planeerida ja juhtida RMK Edela piirkonna metsakasvatuse tööprotsesse ning metsakasvatajate tööd. Tegelen noore metsa kasvatamisega selle esimesel kahekümnel aastal, alates uue metsapõlve rajamisest kuni viimase noorendiku hoolduseni välja. See on periood, kui metsale antakse tema nägu liigilise koosseisu ja arvukse reguleerimisega.


Mis Su töö juures sulle meeldib?
Mulle meeldib see, et noor mets reageerib kiiresti metsakasvatuslikele töödele ning seetõttu näen oma töövilju juba mõne aasta pärast. Metsakasvatamisega panen aluse uue metsa edaspidisele kasvule ja arengule ning saan sellega võimaluse jätta positiivne jälg uuele inimpõlvkonnale.


Ühtlasi aitan oma tööga võidelda ülemaailmse kliima soojenemise vastu, sest noor mets oma kiires kasvufaasis, on hea süsiniku siduja. Kuna teen seda tööd oma esivanemate eeskujul, siis seda suurem on vastutus ja missioonitunne seda hästi teha.

Kui parasjagu päevatööl ei ole, mida siis teed?
Elan maal ja kodutalus jätkub puhkepäevadel toimetamist igaks aastaajaks. Kasvatan koos abikaasaga kolme last, kellest noorim on 5-aastane poeg. Vabal ajal meeldib tegeleda ka jahindusega. Selle pisiku olen saanud samuti oma esivanematelt. See on hobi, mis on seotud noore metsa kasvatamisega, sest metsakahjustuste vältimiseks tuleb jahimeestel hoida ulukite arvukusel silm peal. Hobi tõttu on mul neljajalgne sõber ja hea jahikaaslane rootsi põdrakoer, kes vajab enda vormis hoidmiseks palju liikumist ja hoiab ka peremehe liikvel. Minus on säilinud huvi tehnika vastu, seetõttu hoian ka selle korrasolekul kodus silma peal.