Rändekaamera Sassi poolsaarel

Blogi
30.09.2022
Maria Plink

Esimest korda jälgisime siin Matsalu rahvuspargis Sassi poolsaarel lindude sügisrännet viis aastat tagasi. Avara maastikuga poolsaar on rände ajal Arktikas elavatele linnuliikidele väga tähtis peatuspaik ja rände sõlmpunkt. Küllap saame kaamera vahendusel sellest rändajatele eluliselt olulisest hulgisagimisest rõõmuga osa saada.

Rändeparv
Rändeparv

Tauksi saare ja Tuuru ranniku vahel asub sookurgede ööbimispaik, siin lahe ümbruses peatub kokku kuni 20000 lindu. Oluline osa rändeparvedest aga lendab ühe soojaga üle poolsaare Saaremaale ning peatuvad seal harilikult umbes nädala, seejärel võtavad suuna lõunasse ning jõuavad lõpuks talvituma Hispaaniasse. Praegu sookurgede rände tippaeg kestab veel, ehk siis käes on selle teine pool.  

Sookured
Sookured

Valgepõsk-laglede esimesed rändesalgad jõudsid Matsalusse alles nädal aega tagasi ja nende hulgirände aeg on ees, siis saabub Sassisse kümneid tuhandeid laglesid. Siit rändavad läbi ka suur-laukhaned, rabahaned ja hallhaned, poolsaare ümbruses pole neid hanelisi veel suuremate parvedena silma hakanud, kuid lähipäevil on nad kindlasti kohal.  

Valgepõsk-lagled
Valgepõsk-lagled
Valgepõsk-lagled
Valgepõsk-lagled

Sassi idarannas loksub Lõpelaht, siin on praegu hulgaliselt parte, luiki, hõbehaigruid, hiliseid rändajaid kahlajate seas. Tooni annavad rikkalikul toidulaual einestavad merikotkad, eile oli märgata korraga viit lindu ja “merelinnud” – hallvaresed.

Hõbehaigrud
Hõbehaigrud
Merikotkas
Merikotkas

Üleeile kaamerat paigaldades püüdsid laulu üles võtta rändavad lõokesed, kevad kuidagi kordub sügisel. 


Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Uudis

Looduspuhkuse kavandamine aitab hoida loodust ja saada oma käigust tore elamus

Loodusesse minnes tuleks eelnevalt võimalikult täpselt paika panna, mida on soov seal teha, kus täpselt liikuda ja ringi vaadata – sellest sõltub paljuski, milline varustus tuleb omale kaasa pakkida.
13.06.2025
Uudis

Uus kasvatusjaam aitab kümnekordselt suurendada haruldase ebapärlikarbi noorkarpide arvu

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) rajas Lahemaale ebapärlikarpide kasvatusjaama. See võimaldab RMK Põlula kalakasvatustalitusel varasemast tõhusamalt aidata kaasa ebapärlikarbi populatsiooni taastamisele. 
12.06.2025