Video: elukad talvel Haeska rändekaameras

Blogi
27.02.2025
Tiit Hunt zooloog ja loodusfotograaf
zooloog ja loodusfotograaf

Südatalv on olnud Matsalu lahe linnuriigis ootuspäraselt vaikne aeg. Kõige esimesed tagasirändajad hakkavad siia saabuma märtsis, varem või hiljem, sõltuvalt sellest, kui kiiresti märtsikuu oma kevadise näo saab ning millal hakkavad puhuma rändeks sobivad tuuled. Need talvituvad linnud, kes põgenesid lahele tekkinud jää eest mere jäävabasse vette, tulevad kiiresti tagasi, kui voolukohtades tekivad suuremad lahvandused.

Veebruarikuus oleme kaamera ees märganud kõige sagedamini merikotkaid ja hallvareseid. 5. veebruaril lendas rannaniidule sadakond hall-rästast, arvatavasti on see seltskond siia kanti talvituma jäänud. Esimeste kevadekuulutajate saabumiseni läheb veel aega, kuid jah, võta sa kinni, kas päev enne vabariigi aastapäeva Keila jõe luhal nähtud kaks kiivitajat olid varajased kevadekuulutajad või talvetrotsijad.

Päikesetõus halljänesega
Päikesetõus halljänesega

Ööd rannaniidul on olnud karvaste loomade päralt. Ka hundikuuks kutsutud veebruaris pole küll kaamera vaateväljas hunte märgatud, aga 25. veebruari öösel oli paaril korral kuulda nende sugulaste šaakalite “laulu”. Kaks kährikut on taliuinaku asemel otsustanud luhal ringi luusida, neil võib haprasti minna, sest šaakalitele on kährikud kerge saak ja nad ei jäta võimalust kasutamata. Kui šaakalid kaugelt Kaukaasiast Matsalu randadele jõudsid, siis suure tõenäosusega pistsid nad just esmajoones nahka kohalikud kährikud enne kui lammaste ja vasikate kallale läksid. Täiskasvanud halljänest šaakal kätte ei saa või siis õnne korral väga harva.

Jäneste peibutamiseks on pandud oksa külge rippuma kapsapea, mis tihtilugu tuules kõigub, nii et lehed laperdavad. See kurioosum pakub ikka ja jälle huvi rohkem uudishimulikule rebasele kui jänesele. Ta on mitmel korral arglikult püüdnud kapsapeale läheneda, aga see, mida pole varem näinud, võib ju olla ohtlik. Jänes teab, mis on kapsas, aga tema esimene valik on olnud harjumuspärased lumevabad rohulaigud rannaniidul. Paksu lume korral ei kõõluks kapsas ammugi enam tuules.

Metsakiisu ilves tuli hetkeks kaamera ette nii lähedale, et infrapunavalgus “kõrvetas” pildil looma ära.

Infrapunavalgusega “kõrvetatud” ilves
Infrapunavalgusega “kõrvetatud” ilves ja kapsas

Ühel uruhiirel oli kiire kuhugi jõuda…

Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Uudis

RMK plaanib parandada Meenikunno raba seisundit

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) plaanib Põlvamaal Meenikunno raba ja ümbritsevate metsade loodusliku veerežiimi taastamist. Eesmärk on parandada rabakoosluste ja märgade metsade seisundit ning peatada turbakihi lagunemine.
24.03.2025
Uudis

Kutse infotundi: poollooduslike kooslustega rendialade enampakkumine

Hea poolloodusliku koosluse rendihuviline! RMK kutsub Sind infotundi, kus tutvustame muudatusi poollooduslike koosluste rendile andmisel – teeme ülevaate oksjonikorralduse põhimõtetest ning vastame küsimustele.
24.03.2025