Mida kauakestvamad on puidust tehtud tooted, seda parem kliimale

Kõige pikema elukaarega ümarmaterjal on männipuit, sh on kõige kauem süsinik seotud männimajapalgis. RMK puiduturustusosakond lisab kestvuslepingu klientide hindamise „kuldvalemisse“ süsiniku talletamise, et oleks võimalik suunata veelgi rohkem puitu pikema elukaarega toodetesse.

RMK puiduturustuse töörühm otsis lahendust, kuidas saaksime riigimetsas raiutud puidus olevat süsinikku pikemalt salvestada. Selleks, et puittoodetes pikaajaliselt süsinikku talletada, tuleks puiduturustamisel hinnata majanduslike tingimuste kõrval ka keskkonnaalaseid ehk kliimat mõjutavaid tingimusi. Ideaalis on igas sortimendis talletatava süsiniku eluea pikkus teada ning kvaliteetset puitu kasutatakse ainult pika elueaga toodeteks. Kui muud tingimused, sh eelkõige puidu müügihind on võrdsed, siis võiks olla eelis sellisel puitu osta soovival kliendil, kes sama kvaliteediga sortimenti suudab pikema elueaga toodete valmistamiseks kasutada. Selleks, et väärtustada klienti, kelle toode seob süsinikku pikemat  aega, töötaski töörühm välja kolm lähenemist.

Kas teadsid, et kõige pikema elueaga RMK müüdud ümarpuit on mänd, mille toodete kaalutud keskmine vanus on 17,9 aastat?


1. Müüdud puidusortimendi süsiniku talletamise aja ja CO₂ koguse leidmine lähtudes kliendi toodetava toote elukaarest

2021. aastal müüs RMK kokku 3,8 milj m³ puitu, millest 45 % moodustas palk ja 32 % paberipuit ning 23% läks energiatootmisse kas küttepuiduna või hakkpuiduna. Töörühma üheks eesmärgiks oli leida müüdud puidu süsiniku talletamise aeg ning esitada seda sortimentide või puuliikide kaupa. Seda teades saab uurida võimalusi, kuidas suurendada sortimentide osakaalu, mida müües süsinik on pikemalt toodetesse seotud. Keskmine elukaar 2021. aastal riigimetsas raiutud puidul on 13,0 aastat.

Kõige pikema elueaga RMK müüdud ümarpuit on mänd, mille toodete kaalutud keskmine vanus on 17,9 aastat, sellele järgneb kuusk 13,6 a, kask 7,1 aastat ja haab 4,3 aastat. Kõige rohkem potentsiaali keskmise eluea tõstmiseks on endiselt kasepuidul, millest suhteliselt suur osa kasutatakse lühikese elukaarega toodete tootmiseks.

2. Puittoote kasutusea ehk seotud süsiniku alusel sortimentide väärtusskaala loomine

Väärtusskaala visualiseerib müüdud sortimentide kasutamist erineva elueaga puittoodeteks, lähtudes toote elukaarest. Mida rohkem igast müüdud tihumeetrist väärtuslikku puitu saadakse, seda parem on olnud metsakasvatamise ja -varumise kvaliteet. Allpool toodud tabelis (tabel 1) on jaotus RMK raiutud puidu sortimentidest ning igale sortimendile on leitud süsiniku eluiga.

Tabel 1. Seotud süsiniku eluiga aastates.
Sortiment Puuliik
C elukaar (a)
Majapalk mänd37,5
Okaspuupalk mänd, kuusk, lehis25,5
Okaspuupostmänd, kuusk25,3
Kõvalehtpuu palktamm, saar19,2
Okaspuu madala-
kvaliteediline palk
mänd, kuusk17,3
Vineeri-, spoonipakkkask17,1
Lehtpuu palkkask, sanglepp, haab
13,7
Okaspuu lattmänd, kuusk9,6
Küttepuit plaaditööstusele tooraineks mänd, kuusk, sanglepp, teised lehtpuud
3,6
Paberipuitkuusk, mänd, kask, haab
2,9
Keskmine
13,0

3. Klientide hindamine müügiotsuste tegemisel, väärtustades klienti, kes toodab pikema kasutuseaga tooteid

Kliendi pakkumiste hindamiseks on RMK-s kasutusel nö „kuldvalem“, mis kirjeldab meie ideaalset klienti: maksejõuline, täpne mõõtja, katkematu tarnevooga, laseb puutüve optimeerida, paindlike laadimistingimustega, ostab ka sertimata puitu ja töötleb puitu ise. Meie partnerorganisatsiooni Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu arvamuse kohaselt valemisse süsiniku salvestamise kriteeriumi lisamine aitab eesmärgi saavutamisele kaasa. Täiendavalt tuleks siiski hinnata puidu veokaugusega seotud aspekti, mis väiksema elukaarega toodete korral omab suuremat mõju ja võib kaasa tuua hoopis negatiivse efekti. Valemi täiendamine süsiniku kriteeriumiga vaadatakse üle kestvuslepingute põhimõtete uuendamise käigus.

Soovitus: kliimasõbra kodu on (männi)puidust, eelista puitu!