Eesti Filharmoonia Kammerkoor

Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) on kujunenud üheks tuntuimaks Eesti muusikakollektiiviks maailmas. EFK asutas 1981. aastal Tõnu Kaljuste, kes oli koori kunstiline juht ja peadirigent kakskümmend aastat. Aastail 2001—2007 jätkas tema tööd inglise muusik Paul Hillier. Alates hooajast 2008/2009 on koori kunstiline juht ja peadirigent Daniel Reuss.

Koori repertuaar ulatub gregooriuse laulust hilisbaroki ja 20. sajandi muusikani. Eriline koht on selles juba aastaid olnud Eesti heliloojate loomingul (Pärt, Tormis, Tüür, Grigorjeva, Tulev, Kõrvits, Tulve) ja selle tutvustamisel maailmas. Hooaja jooksul annab koor 60–70 kontserti nii kodu- kui ka välismaal. EFK on teinud koostööd paljude väljapaistvate dirigentide ja orkestritega, nagu Claudio Abbado, Helmuth Rilling, Eric Ericson, Iván Fischer, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Nikolai Aleksejev, Andrew Lawrence-King, Roland Böer, Lars Ulrik Mortensen, Frieder Bernius, Stephen Layton, Marc Minkowski; Norra, Austraalia, Leedu, Praha ja Stuttgardi kammerorkestrid; Iisraeli Filharmoonia orkester, Berliini Ringhäälingu orkester, Concerto Copenhagen, Concerto Palatino, Salzburg Camerata, Les Musiciens du Louvre-Grenoble, Stuttgarti Filharmoonia orkester, BBC Walesi orkester ning muidugi Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Tallinna Kammerorkester.

Koori on kutsutud osalema paljudel mainekatel festivalidel maailmas: BBC Promsil, Edinburghi rahvusvahelisel festivalil, Abu Gosh’i muusikafestivalil, Moskva lihavõttepühade festivalil, Bergeni rahvusvahelinsel festivalil, Salzburgi Pidunädalatel, Musikfestil Bremenis, Mozartwochel, Vale of Glamorganil jt.

Kontserttegevuse kõrval on koori töös olulisel kohal salvestused (ECM, Virgin Classics, Carus, Harmonia Mundi), mis on võitnud auhindu ning saanud maailma juhtivatelt muusikakriitikutelt väga kõrgeid hinnanguid.

2010. aasta alguses osales EFK Mozarti „Idomeneo” etendustel Mozartwochel Salzburgis, sama ooperi kontsertetendused toimusid ka Prantsusmaal, Lyonis ja Grenoble’is. Aasta jooksul tehti koostööd seitsme välisorkestriga (Les Musicien de Louvres, Riga Sinfonietta, Borusan Philharmonic Orchestra, Israel Camerata, Stuttgart Philharmoniker, BBC Wales Orchestra, Salzburg Camerata), samuti kontserdid kodus ERSO ja Tallinna Kammerorkestriga.

Lisaks kontsertidele Eestis on EFK 2010. aastal esinenud Austrias, Prantsusmaal, Venemaal, Lätis, Šveitsis, Türgis, Iisraelis, Suurbritannias, Saksamaal, Hollandis ja Belgias. 2011. aasta kevadhooajal esineb EFK veel Londonis Cadogan Hall’i vokaalmuusika sarjas Choral at Cadogan 2010/11, Erkki-Sven Tüüri uudisteose „Ärkamine” ettekandega Berliini Filharmoonias, lisaks toimuvad kontserdid Prantsusmaal, Saksamaal, Austrias ja Peterburis. EFK lauljad osalevad ka Itaalias mitmel orkestrikontserdil koos maestro Claudio Abbadoga ning Kölnis Karlheinz Stockhauseni suur-ooperi Sonntag aus Licht etendustes.

Märtsikuises kontsertkavas "Tass teed" kõlab koorimuusika tunnustatud Eesti autoritelt. Erilise tähelepanu all on tänavu 80-aastaseks saava Anti Marguste omapärase huumoritajuga looming. Selle kõrval kõlavad Lembit Veevo hõrgu harmooniaga koorilaulud, samuti Mart Saare, Veljo Tormise ja Eino Tambergi looming. Kogu kavale lisab aktsendi akordionisti Tiit Kalluste osalemine.

Lähemad üritused üle Eesti