Matkateelise pass

Pikematel matkadel tekib matkajail tihti soov, et käidud teekonnast jääks alles midagi enamat kui vaid mälestus. Mõni võtab matkale kaasa fotoaparaadi ja jäädvustab teel nähtu-kogetu fotodesse, teine peab matkapäevikut, mida hiljem mõnus lugeda – võimalusi on mitmeid. RMK pakub nüüd matkajatele omalt poolt ka võimalust matka kulgu jäädvustada. RMK matkateelise passi saab matkaja erinevatest teele jäävatest punktidest koguda punkte, jäädvustades teekonna niimoodi alatiseks.
Kuid RMK matkateelise pass on midagi palju enamat, kui lihtsalt mälestusese.
Matkamine tähendab loobumist paljudest mugavustest, mida me kõik oma igapäevases elus tihti iseenesestmõistetavaks peame. Mida pikem on matk, seda kauem viibime lihtsatest mugavustest eemal ja seda rohkem hakkame neid hindama. Ehkki matka eesmärk võib nii mõnelgi inimesel olla just mugavustest loobumine, on teinekord siiski ka matkal viibides mõnus osa saada mõnest väiksest mugavusest, millest igapäevaelus puudust tunda ei oskakski.
RMK matkateelise pass ongi oma olemuselt kliendikaart, mis mõeldud pakkumaks mõningaid matkateemalisi väikeseid mugavusi.
Kellele on pass mõeldud?
Matkateelise passist on kasu eelkõige inimestel, kes võtavad ette pika (näiteks nädalase või pikema) matka RMK matkateedel.
RMK matkateelise passi saab soetada igast matkateele jäävast RMK külastuskeskusest. Kui teie elukoht jääb RMK külastuskeskusest väga kaugele ning te ei alusta matka mõne RMK külastuskeskuse lähedalt, siis on passi võimalik tellida ka posti teel, kirjutades oma soovist aadressile puhkus@rmk.ee.
PASSI KASUTAMINE JA HÜVED
RMK matkateelise passi hind on 10 €. Matkateelise passe saab osta RMK külastuskeskustest.
Matkateelise pass on isiklik – see kuulub vaid inimesele, kelle nimi on passi kantud. Peale passi soetamist seotakse see matkaja isikuga tagamaks hüvesid just sellele, kes neid kõige enam vajab ning need välja teeninud on.
Pass on virtuaalsel kujul andmebaasis, kuhu salvestuvad ka kogutud hüvepunktid. Pass aktiveerub esimese hüvepunkte andva lühisõnumi saatmisega. Hüvepunkte kogutakse „looduspunktide“ ehk matkatee peatuskohtade (lõkkekohtade, metsaonnide, telkimisalade) läbimisega ja külastuskeskuste külastamisega. Peatuskohad ja keskused on ära toodud matkatee infovoldikus. Üldjuhul annab keskuse külastamine 10 punkti ja lõkkekoha külastamine 1 punkti, kuid valitud peatuskohtades on võimalik teenida lisapunkte!
Hüvepunktide kogumiseks tuleb looduspunktist leida lühikoodiga tahvel ning saata lühisõnum (SMS) numbril 5912 0606 sisuga: looduspunkti kood–tühik–passi number
Külastuskeskuse koodi leiab külastuskeskusest. Juhul, kui matkaja jõuab külastuskeskuse juurde ajal, mil keskus on suletud, siis saab ta keskuse külastamise registreerida/passi aktiveerida ka ise, saates eelpoolkirjeldatud viisil SMSi; külastuskeskuse koodi leiab keskuse juurest (ukse kõrvalt postkastilt vm). Vastava külastuskeskuse templi saab matkaja enda passi tagantjärgi õigeaegselt saadetud SMSi korral järgmisel korral kas sedasama või mõnda muud lähemat RMK külastuskeskust külastades.
PASSIGA KAASNEVAD JÄRGNEVAD HÜVED:
- 1 matkatee kaardikomplekt ning infovoldik (ühekordne, 0 punkti)
- Tasuta kohv / tee – 10 hüvepunkti
- Matkatee kaart – 10 hüvepunkti/tk
- Tulehakatis – 10 hüvepunkti
- Puugi eemaldamise kaart – 15 hüvepunkti
- Kaelarätt – 30 hüvepunkti
- Väike/suur põletigaas – 20/50 hüvepunkti
- RMK nokamüts – 50 hüvepunkti
- Loomapildiga särk – 100 hüvepunkti
- Pesemisvõimalus külastuskeskustes lahtiolekuajal (Aegviidu, Kabli, Nõva, Kiidjärve) – 20 hüvepunkti
- Köögi kasutamine külastuskeskustes lahtiolekuajal (Aegviidu, Kabli, Kiidjärve, Nõva, Pähni) – 20 hüvepunkti
- Varustuse hoiustamine külastuskeskustes. Pakki on võimalik ette saata kas otse külastuskeskusesse või postkontorisse. Postkontorist toob paki ära külastuskeskuse töötaja. Postipaki kaalupiir – ca 10 kg. 0 hüvepunkti.
- Hinnasoodustused RMKga seotud asutustes (Sagadi metsamuuseum, Elistvere loomapark jms) -10 hüvepunkti
Postipaki koostamise ning adresseerimise juhendit vaata altpoolt.
Hüvede nimekiri võib aja jooksul muutuda, hüved võivad olla ajutiselt otsakorral ning erinevad külastuskeskused võivad pakkuda lisaks erinevaid hüvesid. Kehtivat hüvede nimekirja saab vaadata käesolevalt lehelt.
Hüvesid saab kasutada kehtivate punktide eest. See tähendab, et hüve kasutamisel loetakse tema passis vastav arv hüvepunkte kasutatuks. Eelmistel aastatel kogutud, aga kasutamata templeid saab kasutada „kursiga“ 1:10 ehk 1 tempel võrdub 10 hüvepunktiga. Näiteks võib matkajal olla kogutud passis neli kasutamata templit, millega võib ta soovi korral saada külastuskeskusest neli tassi tasuta kohvi või kaks matkaampsu. Templi juurde tehakse vastav märge ning peale seda templit hüve saamiseks enam kasutada ei saa.
Varustuse hoiustamine külastuskeskustes
Kui matkaja võtab ette väga pika teekonna, siis on tal mõistlik osa enda varustusest (matkapliidi kütust, vahetusriided, toidukraami jms) tee peale ette ära saata – mitme nädala varusid seljas kanda võib olla üsna raske.
Matkatee ääres olevad RMK külastuskeskused pakuvad matkateelise passi omanikele varustuse hoiustamise võimalust. Varustuspaki võib külastuskeskusesse toimetada kas ise (või lasta sõbral tuua) või saata külastuskeskusesse postipakina. Külastuskeskuste postiaadressid leiad rmk.ee/looduses-liikumine/kuhu-minna kodulehelt.
Varustuspaki koostamisel ning külastuskeskusesse toimetamisel tuleb tähele panna järgmist:
- Pakk peab olema ühes tükis (kogu ettesaadetav kraam peab olema pakitud ühte kotti või pakki).
- Pakk ei tohi olla väga raske – looduskeskuse töötajad peavad olema võimelised seda tõstma. Orienteeruv kaalupiir on 10 kg.
- Pakis ei tohi olla riknevaid, kergesti purunevaid või tugevalt lõhnavaid aineid.
- Pakile tuleb kirjutada (olenemata sellest, kas tuuakse kohale ise või saadetakse postipakiga):
– Märgusõna “MATKATEE”
– Paki saatja nimi, aadress ning telefoninumber
– Paki kättesaaja nimi
– Paki orienteeruv kättesaamise aeg matkaja poolt
Pakki ei säilitata külastuskeskuses rohkem kui 1 kuu.
Postipaki saatmise juhendi leiad lehelt: https://www.omniva.ee/era/pakk
Veel täpsemat infot saab külastuskeskuse töötajalt või kirjutades aadressile puhkus@rmk.ee