ERR võttegrupiga Määvli rabas

Blogi
28.08.2018
Ants Animagi looduskaitsespetsialist
looduskaitsespetsialist

28.08.2018 käis ERR võttegrupp Hiiumaal jäädvustamas loodusliku veerežiimi taastamistööd Määvli jääksoos. Sel sügisel näeb uut meelelahutuslikku saatesarja “Reis ümber Eesti”. Saated peaksid eetris olema 7. septembrist kuni 21. detsembrini, reedeti kl 20.00 ETV-s. Iga saate kestus on üks tund ning keskendutakse ühele maakonnale korraga. Saatesse Hiiumaast on kavandatud ka lõik töödest-tegemistest Määvli jääksoos.

Jääksoo tekib peale soo kuivendamist ja turba kaevandamist. Jääksoo on inimtegevuse tagajärg. Varem seal esinenud taime- ja loomaliigid on kadunud, veerežiim on rikutud. Looduslik soo annab rikkaliku elupaiga taime- ja loomaliikidele, jääksoos suurt liigirikkust ei leia. Eriti oluline on see, et looduslik soo seob süsinikdioksiidi, kuid jääksoo eraldab kasvuhoonegaase. Jääksood on väga tuleohtlikud.

Määvli turbatootmisala valmistati ette 1950-ndatel aastatel ning jäeti maha 60-ndatel. Turba freesimine toimus 52 ha suurusel alal. Tootmise lõppemisel jäi ala korrastamata ning kuivenduskraavid toimisid jääksood ning kaevandamisest puutumata rabaosa kuivendavalt tänaseni.

Turbatootmine Määvlis
Turbatootmine Määvlis 1957. a.

Käesoleva aasta juuli keskpaigas alustati kraavide sulgemist. Loodusliku veerežiimi taastamistöö hetkel käib. Oktoobri keskpaigaks peaks töö olema lõppenud ning raba saab ehk uuesti hakata süsinikku talletama ning pakkuda terviklikku, suuremapinnalist elupaika rabaga seotud liikidele.

Kopp rabas kaevamas
Kraavide sulgemine endisel turbatootmisalal ehk jääksoos.
Turbaga täidetud kuivenduskraav
Turbaga täidetud kuivenduskraav.
Turbaga täidetud kuivenduskraav on kaetud okstega
Töömehed on olnud ülimalt püüdlikud ja kinni aetud kraavi korralikult maskeerinud. Tegelikult nii põhjalikku tööd polegi nõutud.
Turbapais
Taastatavale alale rajatakse ka paise, et hajutada pealevalguvat vett raba pinnale.
Suletud kraav ja raadatud puistu
Suletud kraav ja raadatud puistu. Puistu raadatakse, et ei toimuks vee aurumist läbi võrade.
Võttegrupp rabas filmimas
ERR võttegrupp saateks filmimas.
Võttegrupp soos
Filmitegijad Määvli jääksoos. Oli tore ja lõbus hommikupoolik.
Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Uudis

RMK vastused meediale seoses organisatsiooni tunnustusüritusega

Riigimetsa Majandamise Keskus avaldab vastused veebiväljaande Elu24 saadetud küsimustele seoses 5. märtsil toimunud RMK tänu- ja tunnustusüritusega.
06.03.2026
Uudis

RMK kutsub: tule loodusesse, riigimets ootab 

Raamatust võib küll teada saada, et männil on pikemad okkad kui kuusel, aga oma silmaga saab selles üksnes looduses veenduda. Lisaks kinnistuvad teoreetilised teadmised kindlamini, kui on võimalik päriselt järele vaadata, katsuda, nuusutada ja vahel maitstagi.  
05.03.2026