Põgus ülevaade Laiuse jääksoo veerežiimi taastamisest

Blogi
12.01.2020
Leevi Krumm
looduskaitsespetsialist

Jõgevamaal Jõgeva vallas asuva Laiuse jääksoo veerežiimi taastamine on üks väike osa suurest projektist „Kuivendatud, ammendatud ja hüljatud turbaalade korrastamine“, mida rahastab Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfond.

Laiuse jääksoo veerežiimi taastamise projekti tegevused saab jagada kaheks: lõunapoolsema väljaku ja põhjapoolsema väljaku tegevused.
Lõunapoolsema väljaku piirikraav taastäideti osaliselt pinnasega ning ehitati kraavile ülevoolupais, et oleks võimalik võtta veeproove ning määrata vee keemilist koostist. Kuna kaevandusala lõunapoolne väljak oli juba enne taastamistöid veega täitunud siis otsustati, et see jääb nii ka pärast taastamistöid. Selleks, et oleks võimalik veega täitunud väljakul teostada erinevaid uurimusi rajati alale vaiadel laudtee.
Põhjapoolsema väljaku piirikraavi ei olnud võimalik sulgeda, sest eramaade omanikud ei soovinud, et nende maade veerežiim saaks mõjutatud ja nii tuli põhjapoolsema väljaku piirikraavi äärde ehitada veetõkketammid, et hoida vesi taastamisalal. Lisaks rajati väljakukraavidele pinnaspaise ning ehitati laudteed, et oleks võimalik teostada uurimustöid – gaaside eraldumine, veetaseme muutused, taimestiku muutused jpm.
Kahe väljaku veerežiim on omavahel ühendatud truupidega, mis paigaldati kaevandusala teenindustee alla ehk tegu on ühendatud anumatega, mis üksteist tasakaalustavad. 
Kokku ehitati taastamisalale 35 pinnaspaisu, ligikaudu 1,6 km veetõkkevalle ja 1,9 km laudteed.

Projekti tegevuste asendiplaan:

Asendiplaan

Maa-ameti ortofotod aastatest 2002, 2007, 2013 ja 2018:

Maa-ameti ortofoto aastast 2002
Maa-ameti ortofoto aastast 2007
Maa-ameti ortofoto aastast 2013
Maa-ameti ortofoto aastast 2018

Fotosid taastamisalalt (27.11.2019):

Laudtee
Laudtee
Pais
Laudtee
Laudtee
Laudtee
Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Blogi

Haeska rändekaamera ees peatub endiselt mitmeid linde

Suur arktiliste lindude ränne Matsalu lahe põhjakaldal Haeskas Tuulingu rannaniidul on nüüdseks küll läbi, kuid hiliseid rändajaid tuleb eetrisse veel ka detsembris ja kui väga külmaks ei lähe, jagub neid ka jaanuarikuusse. Need rändajad on eelkõige veelinnud ja värvulised.
12.12.2025
Uudis

Kohus pani Kikepera taastamistööd pausile

Tallinna Halduskohus peatas ajutiselt Kikepera looduskaitsealal märgade metsade taastamistööd. Peatamise aluseks on halduskohtule esitatud kaebus ja kaebajate taotlus esialgse õiguskaitse rakendamiseks.
11.12.2025