Sulgeti Mõrdama raba ümbritsevaid kuivenduskraave

Blogi
04.11.2023
Ants Animagi looduskaitsespetsialist
looduskaitsespetsialist

2023. aasta oktoobris lõppesid Mõrdama raba servaalade kraavide sulgemistööd. Mõrdama raba asub Põhja-Pärnumaa vallas Viluvere külas. Veerežiimi taastamiseks sulgeti 17,5 km kraave ning suletud kraavidele rajati veevoolu tõkestamiseks ja hajutamiseks 184 paisu. Taastamistöö projekti koostas RMK hankel Projekteerimisbüroo Maa ja Vesi ning töö maastikul teostas Valmap OÜ.

 

Mõrdama rabas ja raba ümbruses suletud kraavid.

Taastamistöö aluseks oli Mõrdama loodusala kaitsekorralduskava 2014-2023, kus kraavide kuivendav mõju on esitatud kõigi soo- ja soometsa elupaikade puhul kõige olulisemaks negatiivseks mõjuteguriks ning kavandatud meetmena oli nähtud ette kraavide sulgemist. Kaitsekorralduskavas on kraavide sulgemist peetud vajalikuks ka metsise elupaikade säilitamiseks ja must-toonekure toitumisalade hääbumise vähendamiseks.

Niisiis, kaitsekorraldusest tulenev loodusliku veerežiimi taastamistööde eesmärk oli kraavide negatiivse mõju vähendamine Mõrdama rabale, raba ümbritsevatele siirde- ja õõtsiksoodele, ning siirdesoo- ja rabametsadele ning tingimuste loomine Viluvere metsise elupaiga seisundi säilitamiseks ja parandamiseks. Taastamistööd mõjuvad toetavalt ka must-toonekure toitumisala säilimisele ning sookooslustega seotud liikidele (nt kaitsealustele taimedele ja raba haudelinnustikule).

 

Rabast vee välja juhtimise tulemusena on rabale levinud mitteiseloomulik puittaimestik, muutunud on ka rabakooslustele iseloomulik elustik. Tänapäevasel ortofotol paistab kuivendatud aladel puittaimestiku pealekasv selgelt välja. Raba ümbritsenud siirde- ja madalsoodest olid aja jooksul mitmel pool kujunenud kõdusoometsad. Taastamistöö tulemusel paraneb raba, siirde- ja õõtsiksoode, siirdesoo- ja rabametsade seisund, peatub metsise elupaiga kõdusoostumine, säilib must-toonekure toitumisala ning paranevad tingimused rabaga seotud elustikule.

 

Mõrdama raba kuivendamise alguseks võib pidada ajavahemikku 1895-1918 kui kaevati raba poolitav kraav (sinine joon), millega ühendati rabast põhja pool voolav Uru oja (nimetatakse ka Hirve peakraaviks) rabast ida pool kulgeva Sauga jõega. Arvatavasti kasutati seda kraavi palgiparvetamiseks. Nii Uru oja kui Sauga jõgi on kahel pool raba samuti sirgeks kaevatud. Rabast lääne pool olevad esimesed kuivenduskraavid rajati vahemikus 1894-1922. Idapoolsed kuivenduskraavid rajati arvatavasti vahemikus 1978-1989.

Pilte tehtud tööst:

 

Väljavool rabast on suletud.

 

Suletud kraav kõdusoostunud metsas.

 

Vee kiire väljavool rabast on takistatud.

 

Mõrdama rabas suletud kraav.

 

Siin oli Mõrdama rabast väljuv ja metsise elupaika läbiv kraav.

 

Siin oli Mõrdama raba kuivendanud kraav.

 

Rabarinna (vasakul) all sulgetud kuivenduskraav.

 

Mõrdama raba.

 

Head tervist rabale!

Jaga:
Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Uudis

Töökorraldus hüvitusalade kaitsmiseks välistab soovimatud raied

Riigikontrolli avaldatud järelaudit loodusväärtuste kaitsmise korraldamisest käsitleb muu hulgas Rail Balticu hüvitusaladel toimunud soovimatuid raieid eelmise aasta jaanuaris. Probleemi tuvastamise järel sai see teema 2024. aasta märtsis kliimaministeeriumi, keskkonnaameti ja RMK koostöös lahenduse.
14.03.2025
Metsamees

Sagadis filmiti telesarja „Detektiiv von Fock“

Paljude mai alguses Sagadisse RMK strateegiapäevale kogunenute nägudelt paistis mõisa saali astudes imestust, sest ruum polnud üldse sellise ilmega, nadu tavapäraselt harjutud oli.
13.03.2025