Ühest Ida-Virumaa tammest

Blogi
21.06.2022
RMK

Ida-Virumaa maakonnas Alutaguse vallas Lõpe külas Rannapungerja jõe lammi servas kasvavad Katmani tammed. Taga-Roostoja tamm oli neist Katmani tammedest kõige suurem ja vägevam puu, kes koos teiste siin kasvavate tammedega võeti kaitse alla 1959. aastal.

Taga-Roostoja tamm 21.05.2022
Taga-Roostoja tamm 21.05.2022

Vanad, jämedad, kaitsealused ning paljud neist oma (aja)looga puud pakuvad niipalju põnevust küll, et ei ole pidanud paljuks neile võimaluse korral pilk peale visata. Polnud siia Iisaku lähistele nende tammede juurde varem sattunud ja õigupoolest ei teadnudki nende olemasolust midagi.
Suur Taga-Roostoja tamm aga üllatas ja üllatas eelkõige internetis kättesaadava informatsiooni kaudu. EELIS-e, Vikipedia ja keskkonnaportaali andmetel on suurim Katmani tammedest Taga-Roostoja tamm väga heas seisus. Tamme ümbermõõt on 557 sentimeetrit ja kõrgus 27 meetrit.

Kunagi võimsaim Katmanni tamm
Kunagi võimsaim Katmanni tamm

See oli kindlasti nii aastal 1997, kui metsamees Hendrik Relve seisis selle sama elujõus ja võimsa tüve all. Aeg aga Rannapungerja jõe ääres pole seisma jäänud.

2012.aastal Maris Juuse tehtud fotol on juba peaaegu pool puud murdunud ja lebab nukralt vanas jõesängis.

Taga-Roostoja tamm 2012. aastal (Foto: Maris Juuse)
Taga-Roostoja tamm 2012. aastal (Foto: Maris Juuse)

Selle aasta 21. mail oma kunagise hiilguse kaotanud vana tamm mõjus laias kaares morbiidseid mõtteid sugereerivalt, temas hingitses siiski veel veidike elu ühe väikese oksa näol.


Vana tamm
Vana tamm
Vana betoonist LK tähis
Vana betoonist LK tähis
Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Uudis

ERKO SOOLMANN: kohalik kogukond ja omavalitsus saavad asulate lähedastes metsades tööde planeerimisel rohkem kaasa rääkida

On juba heaks tavaks saanud, et asulalähedastes metsades tehtavad raietööd arutame kohalike kogukondadega läbi. Nüüd on RMK tegemas ettevalmistusi, et alustada sellel aastal metsatööde planeerimisega kogukondi senisest veelgi enam kaasates.
07.02.2025
Metsamees

Ilmar Paal: 30 aastat metsakasvatajana

RMK Kirde regiooni metsakasvatusjuht Ilmar Paal on oma sõnul kolmandat põlve metsavaht, ehkki metsavahina on ta ametis olnud üksnes koolipraktikate ajal. Küll töötasid metsavahina tema vanaisa ja isa.
05.02.2025