RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
26. aprill, 2021

Hirvekaamera hooaeg lõppes

Viimasel ööl enne hirvekaamera hooaja planeeritud lõpetamist peletas üks kiskjaloom hirved platsilt minema. Metsaservas luusiva looma udune kuju võib ju olla hunt, aga vaadake videot ja otsustage ise. Hundi jälgi on siin platsi lähistel sel talvel ennegi nähtud.

Hirvekaamera 8. hooaeg sai alguse möödunud aasta novembri keskpaigas ja hirvi ning teisi loomi sai jälgida Tehumardi kandis Saaremaal üle viie kuu. Selle aja jooksul sattus siia hinnaguliselt ja liialdamata umbes 50 erinevat hirvepulli ning jaanuari keskel lisandusid ka mõned hirvelehmad. Ilma jahenedes uue aasta esimese kuu teises pooles tõi siia hulgaliselt uusi “hirvenägusid”, teiste seas ka vägevate kaheksateistharuliste sarvedega pulli. Selliste uhkete sarvedega looma nähti siin viimati neli-viis aastat tagasi.Veebruari viimastel päevadel hakkas hirvedel peale sarvede heitmise aeg ja märtsi keskpaigas oli loomi, kellel peas juba väikesed värsked karvased sarvemügarikud, oli nudipäiseid või ühe sarvega ning veel palju neid, kellel vanad ehted veel kindlalt peas.

Tänaseks on suurem osa seltskonnast juba sarved kaotanud ja möödunud aastate tähelepanekud näitavad, et viimased sarved kukuvad alles 10. mai paiku. 


Sarvede puudumine paistab tekitavat hirvepullide vahelises suhtluses üksjagu ärevust ja segadust. Just märtsis-aprillis võis näha tagajalgadel kepslevaid loomi, kes teineteist esijalgadega vihaselt nüpeldasid. Suhtlussegaduse käigus hüppas üks hirv ka üle porgandikasti. 


Lisaks hirvede tegemistele oli kuulda-näha ka teisi selle kandi metsaelanikke. Hirveplatsi haruldaste külaliste hulka kuuluvad jätkuvalt metssead, kes hooaja jooksul siiski korra hirveplatsile nuusima tulid – kaks emist ja neli-viis kesikut.

Detsembri keskel käis mäger, kodukakk poseeris porgandikastil, rebased näitasid pisut, kuidas neil jooksuaeg käib, kolm kitsekest lõbustasid vaatajaid tihti ka siis, kui kedagi teist ei olnud. 

PS: Hirvekaamera hakkab homme-ülehomme mägralinnaku elanikke jälgima…


Kommentaarid

29 .oktoober, 2021
jean-jacques Thomas
Bonjour
A quel moment reprenez vous les diffusions ?

Bonne soirée JJThomas

Lisa kommentaar

Email again: