RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
22. veebruar, 2016

Huubert heitis sarved – kevade märk

Söödaplatsil käib umbes veerandsada hirvepulli, igal loomal peas kordumatu kujuga sarved. Just sarved on üheks väheseks viisiks, kuidas hirvekarja liikmetel vahet teha.

Üks pull on pool sarve ära murdnud, teisel üks sarvepulk kolm korda lühem kui teine, kolmandal paistavad veel väheldased sarved aga ideaalilähedaselt sümmeetrilised…

Huubert on igatahes selle seltskonna kõige võimsamate sarvedega hirvepull ja olgugi, et sarvede suurus ning sarveharude arv ei näita üheselt loomavanust, arvatavasti ka kõige vanem.

Uhkete 16-haruliste sarvedega Huubertit võis veel 15. veebruaril näha porgandihunniku servas nosimas. Videost paistab, et 19. veebruaril sõi hirvepull porgandeid täpselt samas kohas, kuid nüüd juba nudipäisena. Neil päevil ta siis oma tosin kilo kaaluvad kasutuks muutunud sarvekolakad kuhugi jättis.

Möödunud aastal pudenesid Huuberti sarved veebruari viimastel päevadel ja aasta varem märtsi algul. Noored pullid vabanevad vanadest sarvedest hiljemalt mai esimeses pooles. Sarved heitnud hirvedel on juba mõne päeva möödudes peas uued karvased sarvemüksud, mis kasvavad iga päevaga paar sentimeetrit pikemaks.

Oleks muidugi palju loota, et sarved vedeleksid nüüdki söödaplatsist paarikümne sammu kaugusel metsatukas, nagu paar aastat tagasi. Aga ehk leiab RMK töötaja Uno sarved ka seekord – tänutäheks toidu eest, mis ta loomadele jätab.

Nudisse Huubertisse suhtuvad teised hirvepullid aga endiselt aupaklikult ja paistab, et pelgalt vägevad sarved polegi hirvede seas autoriteediks olemise ainus mõõdupuu.

Jälgime, kes järgmisena sarved kaotab. Arvatavasti Ruudolf.

Läheneva kevade märk kostub ka videohelis. Kuulda on juba mõnda aega Saaremaal üsna arvukaid kodukaku huikeid.

Lisa kommentaar

Email again: