RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
19. jaanuar, 2018

Kanakull

Matsalu lahe lõunakaldal käib ka südatalvel üsna vilgas linnuelu. Pole just tavaline, et 12. jaanuaril saab kuulda kiivitaja häält või 17. jaanuaril satuvad hommikutundidel mitmed kuldnikaparved kaameravälja.

Veel mõne päeva eest toimetas šaakalikaamera ees üsna haruldaseks jäänud ning järjest väheneva arvukusega kanakull (Accipiter gentilis gentilis).

Selle noore emaslinnu tunneb ära rinnaesise pruunika värvitooni ja seal paiknevate tumedate pikitriipude järgi. Väljakujunenud sulestikuga täiskasvanud emaslinnul paistavad silma valkjashallil rinnaesisel kulgevad ristitriibud. Emane kanakull on meil levinuima kullilise hiireviuga ühesuurune, saba on kanakullil küll tublisti pikem ja kitsam.

Kui siia kaamera ette sattuks aga kull, kellel on vesihall selg ja tiivad, kontrastne valge kulmutriip, oranžid silmad ning paistaks välja väiksem kui hiireviu – siis oleks ta isane kanakull.

Kanakullide vanalinnud on üsna paiksed, kuid just noortele lindudele on iseloomulik avastada maailma ja seost märkamata lennata igasse ilmakaarde, ka põhjapoole. Seni teadaolev kaugeim paik, kus meil rõngastatud noor kanakull tabati, on Saksamaa. Eesti pinnale seigelnud kümned noorlinnnud pärinevad peaasjalikult Soomest. Esindatud on ka üksikud Rootsis ja Lätis rõngastatud isendid. 

Ehk see nädalajagu paigal püsinud ja end kosutanud kanakullihakatis oligi Soomest kuhugi teel, veebruaris peaks ta jälle koduradadele pöörduma nagu sellele liigile on kombeks.  

Kui kanakull nokitses kaamera ees toidupoolist siis harakad ja rongad hoidsid eemale ja hallvaresed sajatasid ohutust kaugusest. Väga mõistlik käitumine kanakulli saakloomade poolt.

Peale mõnepäevast pausi oli kanakull eile keskpäeval jälle kohal, ka rebane. Ekraanitõmmise napsas Hagnat Hollandist.

Lisa kommentaar

Email again: