RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
04. mai, 2023

Kevadmatk Harku metsas

Aprilli eelviimasel laupäeval toimus RMK korraldatud traditsiooniline kevadmatk Harku metsas. Huvilisi, kes ärkavat metsa näha tahtsid, oli seekord nii palju, et nende registreerimine, kes soovisid koos loodustundjatega mööda metsaradu liikuda, lõppes üsna kiiresti.

Ülejäänute jaoks, kes ei jõudnud selle grupiga liituda, uuendas RMK sel aastal loodusrada, tähistades soovitatud marsruudi erimärgistega puude küljes, ning paigaldas raja teatud lõikudele ka infostendid, mis jutustavad looduslikest eripäradest metsa eri osades. Seetõttu saab siia nüüd tulla ka ilma spetsiaalse saatjata ning RMK kodulehte vaadates ja valides menüüst Harku metsa loodusraja kaardi, saavad metsamatkade huvilised siin julgelt jalutada igas suunas, kartmata eksida. Ärge vaid unustage oma nutitelefone laadida.

Harku metsa loodusraja kaart koos soovitatava marsruudiga. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Kevadine mets muutub nii kiiresti, et juba nädala pärast näeb siin kõik hoopis teistsugune välja. Seetõttu ei ole loomulikult võimalik ühe jalutuskäiguga näha kogu metsa mitmekesisust. Kuid isegi ühe päevaga metsas võib palju huvitavat õppida.

Jutustangi, mida nägid huvilised sellel aprillipäeval.

Ühed kõige varasemad kevadlilled – sinililled – tervitasid loodushuvilisi juba päris raja alguses.

Õitsevad sinililled. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Juba esimestest sammudest alates sukeldusid rändurid tõelisesse tihedasse metsa ja see pole liialdus – Harku metsas on palju niisugust, mida leidub meie Eesti metsades, nii erinevaid metsatüüpe kui mitmekesist taimestikku ja metsloomi ning seda kõike Tallinna piires!

Rada kulgeb esmalt läbi tiheda segametsa. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Tundub, nagu ei saaks selles elava liiklusega tee ääres ja elamute läheduses asuvas metsas metsloomi olla, kuid nende jälgi on siin ometi igal sammul näha.

Näiteks siia jätsid oma jäljed jänesed ja on selge, et sel talvel nad ei nälginud.

Jäneste väljaheited. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Kohe raja kõrval kohtasime selle hooaja esimesi korjamist väärivaid seeni – hiidkogritsaid. Üheskoos püüti kindlaks teha, kuidas eristada kogritsaid mürklitest ning milline neist on kõige ilusam ja milline kõige mürgisem. Veel kord meenutati seenelise põhireeglit: „Kui ei ole kindel – ära korja!“

Kogritsaid aetakse sageli mürklitega segamini – mis on väga ohtlik, kuna mürgiste kogritsatega võib saada mürgistuse, pidades neid söödavateks mürkliteks, ja kuigi arvatakse, et kupatamisel kogritsate mürgised ained lagunevad, on parem ilma eriteadmisteta mitte katsetada ja kupatada seetõttu mitte ainult kogritsaid, vaid ka mürkleid, ja parem on kahtlaseid seeni üldse mitte korjata.

Hiidkogrits ehk hiid-kogritsliudik (Gyromitra gigas). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Ja siinsamas kõrval niiskes lepavõsas on alanud punaste karikseente hooaeg. Need seened on väga ilusad ja peale selle on need ka söödavad!

Harilik karikseen (Sarcoscypha austriaca). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Matka käigus märkasime, kuidas mets pidevalt muutub – algul jalutasime läbi segametsa, mis muutus tihedaks ja niiskeks kuusemetsaks ning siis järsku leidsime end liivaluidetel kasvavast männimetsast.

Julgete rändurite seltskond ületab Harku metsa liivaluiteid. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Muidugi on raske suure seltskonnaga vaikselt läbi metsa jalutada, kuid siiski võis minutiks peatudes kuulda, kuidas mets on praegu linnulaulu täis. Neil päevil on metsas kõige aktiivsemad lauljad metsvindid ja punarinnad.

Kuid selleks, et linnulaulu tõeliselt nautida, on kõige parem siia tulla varahommikul või hilisõhtul ja kas üksi või kahekesi.

Punarind (Erithacus rubecula). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Mitmel korral ületas meie tee üks esimestest kevadistest eredatest liblikatest – lapsuliblikas. Praegu kohtab seda kõigi liblikate seas ühte pikaealisemat kõikjal kuni päris hilissügiseni.

Lapsuliblikas (Gonepteryx rhamni). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Tõelisele loodusesõbrale ei ole ükski vanus takistuseks. Ja mets annab alati uut jõudu ja loomulikult tervist!

Mets on ligipääsetav igas vanuses ning Harku metsas saab alati valida sobiva raja vastavalt raskusele ja huvidele. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Ühel pöördel ületas meie tee ehmunud siug – kahjutu nastik. Praegusel ajal muutuvad maod kõige aktiivsemaks ja end päikesekiirte all soojendavale uinuvale maole võib kogemata peale astuda.

Nastik (Natrix natrix). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Ja oleks parem, et see madu ei osutuks rästikuks. Kuigi, see, kes keda rohkem kardab – rästikud inimesi või inimesed rästikuid – on vaieldav küsimus. Metsas tasub aga olla ettevaatlik, et mitte kogemata puujuurt magava rästikuga segi ajada.

Metsaturistide peamisteks reegliteks on tähelepanelikkus ja ettevaatlikkus. Sest metsas on oma reeglid, teistsugused kui linnas.

Harilik rästik (Vipera berus). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Metsarada viis meid nüüd rabametsa – siia saab suvel mustikale tulla, aga praegu on need alles ärkamas.

Mustikakoht Harku rabametsas. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Siin õitseb juba näsiniin – üks meie mürgisemaid taimi, millel on kõik mürgine: õied, mahl, koor, lehed ja marjad – oluline on see teadmine edasi anda lastele, kellel on alati huvi kõike proovida.

Harilik näsiniin (Daphne mezereum). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Metsarajal kohtasime veel üht aprillikuu esimestest kevadistest eredatest liblikatest – väike-koerliblikat. See liblikas elas talve üle kuskil puukoore all, pragudes, kivide all või langenud lehtede paksu kihi alla peitununa.

Uued suvepõlvkonnad näevad loomulikult säravamad ja erksamad välja, kuid oma muretu suveelu eest on nad tänu võlgu nendele talvitunud kangelastele.

Ja ükskord on käes nende kord saada kangelaseks.

Väike-koerliblikas (Aglais urticae, Nymphalis urticae). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Läbides tihedaid kuusikuid, segametsa, männimetsa, liivaluiteid ja märga rabametsa, suundub rada turbasohu. Siin on juba hoopis teine õhkkond, teised puud, rohttaimed ja lilled – kõik on teistmoodi.

Uuendatud sillad soos annavad nüüd huvilistele võimaluse metsas ja soos kõndida. Foto: Oleg Tsõmbarevich

See ei ole paju, see on õitsev sootaim – tupp-villpea, mis alles kuu aja pärast muutub tõeliselt kohevaks. Praegu on tupp-villpea tõesti paju moodi.

Õitsev tupp-villpea (Eriophorum vaginatum). Foto: Oleg Tsõmbarevich

Aga selleks, et näha, mis saab näiteks tupp-villpeast kuu aja pärast, tuleb kuu aja pärast siin kohal olla, sest alles siis muutub see taim kohevaks, kaunistades niiviisi soomaastikku.

Tupp-villpea muutub kohevaks alles juunis, just sel ajal tuleks siia tulla tema ilu nautima. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Loomulikult saab metsaelu kohta palju teada näiteks RMK infostende lugedes. Kuid siiski on parem seda elu arengus oma silmaga näha ja selleks tasub sagedamini metsa tulla.

Roheline märk männil näitab RMK õpperaja suunda. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Nüüd on metsas juba kõik hoopis teisiti, aga selleks, et neid muutusi näha, tuleb lihtsalt veel kord juba tuttaval marsruudil käia ja vaadata, kuidas tuttavaks saanu muutub iga päev uueks ja harjumatuks.

Harilik varakevadik ehk varane kevadik (Erophila verna) õitseb. Foto: Oleg Tsõmbarevich

Lisa kommentaar

Email again: