RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
06. mai, 2015

Kirbud, mägraonu, kirbud …

Looduskaamera võimaldab meil jälgida mäkrade elu ja käitumist nende loomulikus keskkonnas nii, et nad saavad ennast häbitult ja segamatult sügada. Veel üks asi, milleks neid tõhusaid küüniseid peale kaevamise vaja on …
Kaamerapildilt on näha, kui hädas on loomad kirpudega – kirbuvastane võitlus võtab mägra ärkveloleku ajast tubli tüki ja parasjagu energiat, sest tihedast kasukast parasiitide kätte saamine on omaette akrobaatiline sooritus. Nii nad siis võimlevad seal kaamera ees kahekesi igal õhtul.

Natuke loomakirbust  lähemalt. Kirbud elevad loomade ja lindude karvade ning sulgede vahel ja kuuluvad seega välisparasiitide hulka. Maailmas on tuhandeid kirbuliike, kes peremeesorganismil parasiteerivad neid auklikuks puredes ja verd imedes – ilma vereta kirp paljuneda ei saa.

See, et kirpudel tiibu pole, ei sega neid kuigivõrd, sest kirbud – eriti imetajatel parasiteerivad liigid – on kõvad hüppajad ja levivad nii üsna kiiresti ning kaugele.

Selleks teeb ka kirbuemand kõik endast oleneva ja heidab munad peremeesorganismist eemale, et need orgaaniliste jäätmete peal jõudsalt tubliks kirbuks sirguks. Kirbu vastne saab elutegevuseks vajaliku verekoguse vanade kirpude väljaheitest.

Eestis on kirbuliike viiekümne ringis ja neist kõige levinumad on kassi- ja koerakirp. Inimese kirp on seevastu peale tööstusrevolutsiooni ja hügieeni paranemist haruldaseks muutunud, mis ei tähenda, et kirbud inimesi ei tüütaks – ikka tüütavad. 


Lisa kommentaar

Email again: