RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
08. oktoober, 2018

Lagled jõudsid Haeskasse

Lõpuks jõudsid valgepõsk-lagled Eestimaale ja ka Haeskasse kaamera ette – jäid selgelt hiljaks, paari nädala jagu või rohkemgi. Põhjas hoidis neid soe viimase vindini paigas ja sestap septembris polnudki neid näha, kui välja arvata üksikud väikesed kohaliku päritoluga salgad.

Eilne radarivaatlus Esiveres näitas sel sügisel esimest korda nii suurt erinevate linnuliikide rännet artikast, mis ulatus suurusjärku sada tuhat isendit. Soodne õrn põhjatuul pani linnud liikvele. Peale valgepõsk-laglede rändasid massiliselt rästaid, öörändurid olid enamasti laulu- ja vainurästad, vähem hallrästad. Rändasid järvekaurid, tõmmu- ja mustvaerad. Arktika ränne käib hooga, viuparte lendas Põõsaspea ja Osmussaare vahet päevaga läbi 15 000 isendit. Nädal tagasi oli võimas soorüdi ränne, suur-laukhanede ränne aga polegi veel alanud. 

Mõistagi, et suurem osa rändajatest jääb meil nägemata, sest madalal lendavaid öörändureid võib küll häälejärgi määrata aga kõrgel lendavaid linnuparvesid ei näe ega kuule või oleme lihtsalt vales kohas. 

Videost näeme hetke eile Haeska randa äsja saabunud valgepõsk-lagledest, siia sekka veel viuparte, üksik hallhani, kahlaja, sinikaelpart jt. 

Nüüd on küll paraja aja algus läänepoolse Eesti rannaniitudele, põldudele ja linnutornidesse vaatama minna valgepõsk-laglesid, hanesid ja teisi rändajaid – see võib olla muljetavaldav.


Lisa kommentaar

Email again: