29. detsember, 2021
Leetse pank Lahepere lahe kaldal
Pakri poolsaar on tervikuna igati põnev kant nii oma looduse kui ajalooga. Siin paistab killuke loodust, mis asub Pakri poolsaare idakaldal Leetse küla rannas – pank, juga, laht…
Leetse pank on Pakri panga jätkuks poolsaare idaküljel. Maaliline klindiastang on siin 15–20 m kõrgune. Astangu jalamil kasvab laialehistest puudest klindimets.
Pangalt ja rannast avaneb avar vaade lahel toimetavatele lindudele, täna oli kaugemal näha ja kuulda sõtkaid, jääkosklaid, aule ja sinikael-parte. Minu kaamerasilma ette jäi küll üksnes tagumik püsti jäisest mereveest toitu otsiv kühmnokkluik aga suvisemates oludes võib siin alati näha kümneid kivil tiibu kuivatavaid kormorane.
Valli juga asub Kloogaranna-Paldiski maantee neljandalt kilomeetrilt Leetse külla suunduva tee 2. kilomeetril. Nime on juga saanud lähedalasuva Valli talu järgi.
Valli juga on kolmest, üksteisele mõnesajameetrise vahemaaga järgnevast Pakri poolsaare väikejoast (Valli, Põllküla, Kersalu) põhjapoolseim. Merest vähem kui poolesaja meetri kaugusele jääv juga asub kolmveerand kilomeetrit edela poolt algaval ojasängi õgvendaval kuivenduskraavil. Kesk-ordiviitsiumi lubjakivist joaastangu kõrgus 2,5 m. Põhiastangust nii üles- kui allavoolu on ojal veel mitmeid madalamaid (alla 0,5 m) astanguid.
Eesti tingimustes on talvine juga vaat et ägedam vaatamisväärsus kui suvine, sest külmunud vesi muudab ka kesisema veehulgaga väiksema kose majesteetlikumaks, suurejoonelisemaks ja salapärasemaks. Nii ehk on ka Valli joaga ja salapäraks see, et vesi vuliseb aga ümberringi ainult jää.
Loe uuemat: Video: Nunnu hirvevasikas
Loe vanemat: Karu kividega loopimine
Lisa kommentaar