RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
23. november, 2018

Põlula forellikaamera 2018 – eetris

Veebikaamera vahendusel saame taas vaadata looduslike jõeforellide (Salmo trutta morpha fario) tegemisi väikese ojakese lühikesel lõigul, mis ongi tiikide vahel voolavas ojas ainuke neile kaladele sobilik kudemispaik.

Vesi jõuab koelmule läbi kahe tiigi, kuulsast Lavi ohvriallikast, mis oli kunagi nii veerohke, et vaikse ilmaga kostis allikast väljapaiskuva vee kohin üle paari kilomeetri kaugusele. Tänapäeva mõistes paikneb Lavi ohvriallikas ikka veel veerohkete allikate hulgas selle vahega, et veekohin ei kostu enam kuigi kaugele ja kunagi ohvriallikasse poetatud hõbeseeklid on asendunud euromüntidega. Nii, et siis vaatame maitsvate pulmarüüs kalade kudemist üle kõva valuuta voolanud kuulsas vees.

Sellel sügisel on jõeforellide kudemine jäänud pigem veidi hilisemaks. Kudemine algab sügisel vee temperatuuri alanedes 6-7°C-ni. See kestab tavapäraselt oktoobri keskpaigast novembri lõpuni, allikalistes vetes isegi jaanuari lõpuni. 

Täna veel puudub kindel teadmine, kas sellel koelmul on jõeforellide kudemise tippaeg juba möödas, kestab või alles ees. Igal juhul on siin saalimas päeval kui öösel kümneid pulmarüüs isendeid ja aeg-ajalt püütakse sabaga kruusa lendu ajades valmistada pesalohku. 


Varematel aastatel on peale forellide, luukaritsate, konnade, puruvanade jt. käinud pimedal ajal kaamera ees saaki jahtimas saarmas ja üllatusena forellimarja õgimas sinikael-pardid.Kui ilm läheb talviseks, tuleb oja kaldal kasvava lepa oksale jäälind luukaritsatele jahti pidama, siis kostub ka nende häälitsusi.

Suur tänu Hatcam, EEnet ja Looduskalender.ee


Kommentaarid

30 .november, 2018
Martti
Tere

Olen sel aastal päris mitut väga valgelaigulist forelli kohanud. Oleks arusaadab, kui pisikesed, aga päris suured tegelased. Kas see võib tuleneda ebaseadusliku elektripüügi tagajärjel tekkinud koekahjustustega?

Martti

Lisa kommentaar

Email again: