RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
06. september, 2018

Puisniidu taastamistöö Kingli hoiualal

Saaremaal Kingli hoiualal on lõpetamisel 39 ha suurusel alal puisniidu taastamistöö. Raietega saadi hakkama juba paar aastat tagasi, nüüd on lõppemas ka kändude freesimine. Edaspidi jääb puisniidu hooldamine rentniku õlule.

Taastatav puisniidu ala oli suuremas osas puude ja põõsastega kinni kasvanud. Varjulisuse tõttu oli rohukamar paiguti kadunud. Samas, keset tihedamaid puistuosi leidus päris kenasid niidetavaid rohumaalapikesi. Tänaseks on avarust juurde tekitatud ning rohttaimestik ja fauna saavad taas mitmekesistuda ning tõsta ala loodusväärtust.

Kingli hoiualal taastatud puisniit paikneb Saaremaa kaguosas Saaremetsa külas.




 





Enne taastamistööd. Näha on puisniidu struktuuri, kuid ala regulaarse hooldamise lõppemisel on võimust võtnud sarapuud. Puisniidule omane rohukamar on kadunud.



Ohtralt oli alale kasvanud haaba, mattes juba enne neid seal kavanud tammed oma varju. Viljakal, parasniiskel mullal on haaval kasvukiiruses eelised. Haab ei ole halb puu, kuid suurel hulgal ta puisniidule sobiv ei ole. Varjulistes tingimustes saavad tammede üle võimust seened ning tammede eluiga lüheneb märkimisväärselt. Tammed vajavad avarust.



Haabade eemaldamine tõi kaasa kännu- ja juurevõsude vohamise.



Paremini säilinud puisniidu osal toimus valdavalt võsaraie. Raiutud materjali kuhjad 2016.a.



2018. a juuli keskel alustasime kändude freesimisega. Selle freesiga purustatakse pehmemad kännud. Kõvadele kändudele hammas peale ei hakka. Töötegija sõnul pidi vibratsioon päris hull olema. Üksi sellega päev otsa tööd teha ei ole võimalik.



Selle freesiga freesitakse vaid kõvasid kände. Kogu tööd sellega ei tehta, kuna freesiterad on kallid ning kardavad kive. Kive alal jätkub ja sageli on need rohu sees peidus just kännu kõrval.



Värskete freesimisjälgedega ala 2018. a augustis.



Freesitud ala. Kui ala edaspidi korralikult hooldatakse, siis saab sellest väga esinduslik puisniit.



Töömehed on kuklasepesa juurest puu kahjuks maha raiunud, kuid siiski on see päästetud freesi alla jäämisest.



Selle pesaga on paremini läinud.



Kevadised rõõmud Kingli puisniidul. Kauni kuldkinga kasvuala on viimastel aastatel pisut laienenud.



Jumalakäpp Kingli puisniidul.

Lisa kommentaar

Email again: