RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
19. november, 2014

Punased põõsad

Nüüd hilissügisese maastiku värvivaesel ajal ei saa märkamatuks jääda metsades, võsades ja puisniitudel kasvavad veripunased põõsad.
Peale lehtede langemist paistavad erkpunaste võrsetega vereva kontpuu (Cornus sanguinea) põõsad kaugele. Looduslikult kasvab see põlisliik vaid Põhja- ja Lääne-Eestis, mujal võib teda kohata ilupõõsana aedades ja parkides. Kahest meie looduses kohatavast kontpuuliigist on siberi kontpuu võõrliik ja levinud siin-seal üle kogu maa. Lihtsaim viis on neil vahet teha küpsete viljade järgi – pärismaisel mustad ja siberi omal valged sõstrasuurused  luuviljad. 

Kontpuud võivad kasvada kuni 5 meetri kõrgusteks põõsasteks.Kontpuu puit on tugev kui kont, küllap sellest ka taime nimi. Puidust valmistati vanasti vibunooli ja masinavärkidele väikseid detaile.


Sageli õitsevad kontpuud aastas kaks korda. Esimene kord juunis ja teine septembris. See sügisel õitsenud viljakimp ei jõudnudki valmida. Kuivatatud ja röstitud marju on varemalt pruugitud kohvi aseainena.


Lisa kommentaar

Email again: