RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
20. september, 2024

Rändekaamera alustas Haeskas ülekannet

Matsalu lahe põhjakaldale, Haeska rannaniidule paigaldasime veebikaamera lindude sügisrände jälgimiseks. Rändlindude ränne on juba hoo sisse saanud ja mõne päeva jooksul on rannas näha olnud palju kiivitajaid, suitsupääsukesi ja kuldnokki. Partidest on arvukaim viupart, samuti rändab hulgaliselt piilparte. Rannaniidul nosis veiste kõrval ka väike salk hallhanesid, nende kaagatamist on kuulda igast suunast ja linde on Haeska ümbruses kogunenud juba hulgaliselt.


Suitsupääsukesi võib rannamaastikus näha päevasel ajal, siis kui putukad lendavad, õhtul koonduvad pääsukeste salgad parvedeks ja lähevad ööbima ümbruskonna roostikesse. Sookured tulevad ööbima Haeskarahu taha randa ja madalasse vette, neid koguneb sinna sadade kaupa umbes tunni jooksul enne päikeseloojangut ning veidi pärast seda. Kaamerasilm küll rahu taha ööbimispaika ei ulatu, kuid vägevaid parvesid saab näha lennus õhtul ja hommikul. Hommikul päikesetõusu ajal läheb sookure “kisa” lahti. Mõne minuti pärast tõusevad linnud lendu ja suunduvad kuni viie kilomeetri raadiuses olevatele põldudele toituma, et õhtul jälle tagasi tulla, kuniks paras aeg päriselt lahkumiseks on käes.  


Haeska piirkond on Sassi poolsaare kõrval kogu Matsalu ulatuses üks tähtsamaid sookurgede ja hallhanede rändepeatuspaiku, kus sügisrändel peatub paar tuhat sookurge ja üle tuhande hallhane. Kogu Matsalu alal peatub aga kokku kuni 15 000 sookurge ja umbes 3000 hallhane.


Sookurgede ja hallhanede koondumised rändeks alles algasid, need linnud, keda näeme, on peamiselt eestimaised. Meilt läbi rändavad põhja pool elavad tiivulised pole veel ehk teelegi asunud, sest ka Arktikas on jätkuvalt väga soe.

Suur-laukhaned ja tohutul hulgal valgepõsk-laglesid jõuab Haeska randa oktoobri esimeses pooles. Seniks jälgime, kuidas lindude ränne sel sügisel kaamera vahendusel välja näeb…

Lisa kommentaar

Email again: