RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
07. november, 2017

Šaakalikaamera alustab

Matsalus Sassi poolsaarel viies erinevas paigas paiknenud sookurgi ja hanesid-laglesid jälginud rändekaamera on selleks sügiseks lõpetanud. Kevadrändel jätkame jälle Sassilt, siis peatuvad ja toituvad linnud siin pikemalt kui sügisrändel, mil neid võis näha enamasti arvukate parvedena ülelennul. 

Pühapäeval 5. novembril paigaldasime veebikaamera Metsküla randa, paika, millest umbes viie kilomeetri kaugusel saadi 2013. aastal esmakordne tõestusmaterjal hariliku šaakali (Canis aureus) esinemisest Eestis. Muidugi olid nad tegelikult siin juba nii mõnigi aasta varem.

Uus kaamerapilt nägi eile õhtul välja sedaviisi. 

Tänaseks on šaakalite arvukus jõudsalt kasvanud ja üha sagedamini on nad hakanud murdma koduloomi. Siin samas veebikaamera lähistel on sel aastal talu loomakarjast murtud 25 lammast ja pooleteise nädala eest lisaks 2 šoti mägiveise vasikat.

Mõistagi pole tõendeid, et murdjad olid kõigi puhul šaakalid, siin rajakaamerasse jäänud ilves ja hiljutised üksiku hundi jäljed naaberkülas tekitavad võimalikke oletusi-kahtlusi teistestki murdjaist. Kas šaakalid oleksid võimelised tapma mägiveise vasikat – tõesti ei tea. 

Muinastulede ööl, kui külalised talu kõrval asuva sauna poole jalutasid, nägid nad selle lähedal taskulambivihus kuute šaakalit. Nii nagu Ullaste küla Andrus ütles, asub tema maadel šaakalite magamiskoht ja Maidu rannaniidu lambakari on nende söödaplatsil. 

Selline on siis see paik, kus nüüd veebikaamera asub. Šaakalid peaksid õhtul-öösel tulema lääne poolt piki randa otse kaamera suunas. Eks näe, jääme ootele – juba kaamera paigaldamise õhtul poole kuue paiku kaikus rannal kahe šaakali laul.

Öist pilti ei ole veel võimalik näha kuni saabub tellitud infrapunalamp, mis koerlastele peaks peaaegu nähtamatu olema.


Lisa kommentaar

Email again: