RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
22. juuli, 2019

Altmetsa vahitorn ja Kirna õpperada

Kesk Alam-Pedja looduskaitsealal kõrgub 4-korruseline 14 meetrit kõrge arhailise ilmega aukartustäratav massiivne palktorn, mida tuntakse Altmetsa vahitorni nime all. Pedja jõe lopsakatele luhtadele peitunud torni leiab Kirna õpperajalt, mis on üks kahest Alam-Pedja LKA tutvustavast rajast.

Rajale jõudmiseks tuleb Puurmani liiklussõlmes võtta suund Jüriküla poole, maanteelt alla keerates seisab Jüriküla keskuse viida kõrval juba ka Kirna õpperajale suunav silt. Looklev tee viib Pedja jõeni ja edasi sõita ei saagi, sest üle silla algab juba suletud territooriumil Kaitseliidu laskeala, kust kostvad lasud võivad rebestada vaikuse üksildasel matkarajal.

Pea 7 kilomeetrit pikk Pedja jõe luhtadel kulgev rada on oma vaikuses ja rahus meeldiv vaheldus linnalähedasematele käidavamatele ning lihtsalt läbitavatele radadele olles sobiv loodussõbrale, kes ei karda kõrget rohtu, võsas ragistada või mätaste taha koperdada ning eelistavad matkarajal kohtuda eelkõige metsloomadega.

Parklast viib Altmetsa vahitornini 1,5 km pikkune valdavalt jõe äärt mööda kulgev just praegu õitsvate angervaksadega palistatud rajalõik, millele juuli teises pooles on värvi lisamas õitsvad varemerohud ja lillakalapil läikivad punased marjad ning tohutul hulgal liblikaid – eriti rohetäpikuid.

Vahitornist avaneb hea vaade ümbritsevatele luhtadele, siin on metskitsepere kodukoht, tornis endas aga pesitsevad räästa- ja suitsu-pääsukesed. Käänaku taga kasvab Musutammeks kutsutud põlistamm. Legend pajatab, et kahe tüvega tamme üks haru oli enne piksepoiste poolt tammepuuks muutmist Vetevana noorim tütar ja teine jõeäärse talu perepoeg – jah, keelatud armastuse vili.

Matkarada jätkab luhtadel looklemist, hiljuti niidetud luhtadele toovad muuhulgas vaheldust jämedatüvelised lammihaavikud, mis on haruldased kogu Euroopas.

Raja keskpaika tähistab rippsild, mille ehitasid 41 aastat tagasi NL sõjardid, silla kõrval jõe kaldal lebab õppepomm.

Silmad tuleb hoolsalt lahti hoida, et mitte ära eksida, sest matkarada on tähistatud harvalt ja lõikuvad luha hooldusteed võivad tekitada segadust.

Rajale jõudmiseks leiad parimad suunised loodusegakoos.ee lehelt või RMK äpist.

Lisa kommentaar

Email again: