RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
30. detsember, 2015

Jõuluaeg hirveplatsil

Kahe aasta jooksul on olnud võimalus jälgida hirvede tegemisi jõuluajal.Vaatame üle, mis toimus hirveplatsil aasta eest ja mis sel korral.

Möödunud aastal käis jõululaupäeval hirveplatsil jõuluvana ja tõi kõigile neljajalgsetele metsaelanikele maiustamiseks õunu. Maitsevad need ju ühtviisi hästi nii hirvedele, metssigadele kui ka kährikutele, rebastele, metsnugistele ja hiirtele.

Pimeda saabudes oli jõulumehe toodud saagi esimeseks uudistajaks kodukakk, küllap lootis ta tabada mõnd valvsuse kaotanud hiirt. Hirvedest tulid esimesena kaks noort pulli ja üks kaheksaharuliste sarvedega loom. Järgmisena lähenes arglikult hirvelehm ja hetk hiljem kindlal kõnnakul võimas Huubert, kellele sekundeeris veidi tagasihoidlikum Ruudolf. Metsseakari pendeldas regulaarselt söödaplatsi ja vaid neile teada kohtade vahet. Hilisõhtul käisid jõuluvana toodud õunu lätsutamas ka kaks kährikut. Öösel sadanud lumi oli esimese jõulupüha hommikuks jõulud valgeks teinud ja esimesed jäljeread tegi rebane.

Äsja möödunud pühade ajal jõuluvana kaamera ees ei vilksatanud, kuid see-eest õnnestus platsil näha korraga üheksat hirvepulli koos vanade tuttavate Huuberti ja Ruudolfiga.


Seni omaette hoidvad hirvelehmad-vasikad on söödaplatsile sattunud aastatagusega võrreldes harvem. Ehk toovad külmemad ilmad siia sagedamini nemadki. 

Jõululaupäeval tuli “pulgajuku” porgandeid nosima juba päeval, pimeduse saabudes tuli lisaks veel neli noort hirve. Videvikus nuuskis rebane. Hilisõhtul ja enne keskööd võis näha metsseakarja koos hirvepullidega ja isekeskis. Kährikud seekord platsile asja ei teinud ja järgmise aasta loom mäger magab veel talveuinakut.

Lisa kommentaar

Email again: