RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
29. märts, 2016

Kevadine junniluure

Alates sellest aastast on väike grupp inimesi RMK-st tegelemas lendorava ja metsisemängude kevadise seirega. Algab see junnide otsimisega.
Märtsi lõpus ja aprilli alguses murrab kevad tavaliselt igast küljest ennast igapäevaellu sisse. See on muuhulgas parim aeg metsise ja lendorava tegutsemisjälgede otsimiseks looduses.
Looduskaitseosakond on Toomas Hirse vedamisel juba mitu aastat aidanud Uudo Timmil Ida-Virumaal lendorva junnide otsimise abil seni teadmata lendorava elupaiku otsida. Alates sellest aastast on Keskkonnaagentuuri kutsel esimest korda väike grupp RMK inimesi ametis metsise kevadiste mängupaikade seirega. Seegi töö algab just junnide otsimisega. Lisaks Looduskaitseosakonna rahavale on sellega seotud veel Viljandi ja Pärnumaa RMK töötajad.

Esmaspäeval tegin otsa lahti ja külastasin paari Tartumaa ala. Eesmärgiks oli otsida metsisekukkede junne, et nende põhjal aru saada, kus täpsemalt võiks toimuda metsisekukkede mäng. Mängu seire peaks toimuma aprilli keskpaigas.

Esimeseks kevadkuulutajaks oli aga hoopis Rudolf, kelle häirimisest väga napilt pääsesin. Minu õnneks oli Rudolf alles väga vaikselt hakanud üles soojenema.


Peale pikemat müttamist märtsikuises lumes õnnestus leida sihiäärse keskealise männi all korralik junnidega täis pommitatud ala. Asjaolu, et junnid olid väga väikeste fragmentidega, viitab, et tegemist on puuga, kus metsisekukk reaalselt mängis.

Veidi kaugemal mängu tsentrist õnnestus leida paar tavalist metsise junni, mis rahulikus olekus väljutatuna näeb välja selline.

Seega vähemalt üks metsisekukk esimesel alal tegutseb.Teise ala külastamisel kahjuks junne ei õnnestunud leida. Küll õnnestus kahe metsise lendutõusmist kuulda ja vilksamisi näha, mistõttu tundub, et aprilli keskpaiku on põhjust ka seda ala uuesti üle minna vaatama.

Silmarõõmu pakkus (junnid otseselt seda siiski ju pole) laanepüü, kes kanalistest mu arust ka kõige kenam on.


Allikas: http://bio.edu.ee/loomad/Linnud/BONBON3.htmLisa kommentaar

Email again: