RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
30. märts, 2016

Pangad ja kevadised veed

Eesti 100-krooniselt tuttav Uuga (või ka Uugla) pank asub maalilisel Pakri poolsaarel Muula mägedeks kutsutud Peeter I merekindluse bastionide ja Pakri ehk Pakerordi panga vahelisel u 2 kilomeetrisel klindilõigul.


Kahe astangu piiril laskub järsk RMK rajatud trepp ligi 20-meetrisest järsakust alla kivisele rannale, mis võimaldab kogu seda ürgset lainetest räsitud ilu lähedalt silmitseda ja käega katsuda.


Võimas aastatuhandeid tagasi merest kerkinud loodusmälestis on viimaste aastakümnete jooksul aina tormisemaks muutuvas kliimas kõvasti räsida saanud ja taandub meremurrutuste toimel tekkinud varingute tõttu.

Trepist u 250 m põhja suunas algab Pakerordi sihtkaitsevöönd, millega kaitstakse Eesti üliharuldase krüüsli pesitsuspaiku - 1. maist 31. augustini ei ole inimesel siia asja.

Lisaks suurele linnuharuldusele on Pakri poolsaarel kindlaks tehtud 41 kaitsealust liiki taimi ja üldse loendatud 138 liiki linde, 6 liiki kahepaikseid, 4 liiki roomajaid ja 12 liiki imetajaid. Paljanduvatelt kivimitelt leiab aga terve plejaadi kõige eriskummalisemaid kivistisi. Klindil paljanduvad eri värvi Ordoviitsiumi lubjakivid, liivakivid ja kiltsavi ning lõhedes Neugrundi meteoriidikraatri tekkel laiali paiskunud materjal ehk Neugrundi bretsha.




Lisa kommentaar

Email again: