RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
28. juuli, 2022

Kus on karud?

Juuli alguses, jooksuaja lõpusirgel, poegadega emaskarusid kaamera ette mõnikord ikka sattus, kuid nüüd pole neid siin pea kolm nädalat nähtud.

Vahest käib ainult rebaseid ja kährikuid nii kutsikatega kui ka ilma. Nemadki pole vaimustatud kuuseokste alla peidetud roiskuvast lihast.

Karuvaikus ei valitse pelgalt vaid meie veebikaamera ees, vaid igal pool rajakaameratega varustatud kohtades, kus asuvad loomade söödaplatsid. Karud käivad praegusel ajal rajakaamerate eest läbi juhuslikult ja harva, neid eriti ei huvita söödaplatsidel pakutav kraam. Jah, tuleb vahest ikka endale meelde tuletada, et karu pole ainult raipesööja ja murdja loom, vaid segatoiduline elukas. Eriti suure osakaaluga on taimne toit noortel karudel, varakevadel pistavad loomad metsatee ääres naadi noori lehti, metsamarjade valmimise aegu unustatakse “konservid”.    

Karu raiesmikul

Praeguseks on valmis saanud juba hulgaliselt erinevaid metsamarju. Puisraba servas älveste-laugaste kaldal on rabamurakad juba ülegi valminud, päikselistes mustikamännikutes on kõvasti enam-vähem valmis mustikaid, rannaliivikutel musti kukemarju, metsalagendikul metsvaarikaid – ja, karud ongi nüüd seal.

Rabamurakas

Kukemari

Nisupõldudel on juba nähtud karu tagumiku laiuseid radu, elukad istuvad põllus ja libistavad end tagumiku peal edasi ning kühveldavad samal ajal käppadega viljapäid suhu. Kaera- ja vikipõllus toimetatakse samaviisi.

Karud on siis mõnda aega marjamaal ja viljapõllus. 

Aga ega nüüd kõik metsaloomad pole ka kuhugi ära kolinud. Karukaamera naabruses on huntidel pesakond kutsikaid, nemad juba käivad vanematega koos pikematel tuuridel, aga siia kaamera ette pole veel jõudnud. Siin on kodupiirkond kahe vasikaga põdralehmale, ilvesele ning mägraperele.

Udune hunt

Ilves

Põder vasikatega

Ringi uitavad ja mittepesitsevad sookured on leidnud söödaplatsi…

Sookured söödaplatsil

Üks huvitav tähelepanek, millele on jahindusspetsialist Lauri Valdur juhtinud on, et eelmisel talvel sündinud noortel karudel ei ole siiani kogu talvekarv vahetunud! 8. juulil paistis noore karu kaelal ja turjal veel vana karvkate.

Suur osa talvekarvast veel alles

Lisa kommentaar

Email again: