Punane vesiroos

Blogi
28.07.2022
Maria Plink

Väike-Ahlis Läänemaal on teede ristumiskohas imepisikene tiik, kus õitsevad praegu nii valgete kui punaste õitega vesiroosid. Punaste õitega vesiroose olen Eestimaal näinud veel mõnes üksikus tiigis (Kuressaares, Antslas) aga esimest korda nägin neid hoopis ühel Rootsi saarel Läänemeres, hülgeküttide ja punaste vesirooside graniidisaarel Harstena’s. Vormsist väiksem saar asub Söderköping’i ja Valdemarsvik’i vahel Gryt’i saarestikus.

Punased vesiroosid Harstena saarel
Punased vesiroosid Harstena saarel
Punased vesiroosid Väike-Ahlis
Punased vesiroosid Väike-Ahlis

Saare graniidikausis paiknevasse järvekesse on punase vesiroosi toonud inimene. Looduslikult kasvab kaunis veelill Vättern’i ja Vänärn’i järvede vahelistes metsajärvedes Tividen’is. See ongi punase vesiroosi iidne looduslik kasvuala ja esmakordse avastamise koht.

Harstena saare punased vesiroosid
Harstena saare punased vesiroosid
Punane vesiroos Väike-Ahli
Punane vesiroos Väike-Ahli

Punase vesiroosi esimene leid pärineb 1856. aastast, kui noor botaanikahuviline tudeng Bernhard Agaton Kjellmark kuulis, et väikeses Rootsi metsajärves Fagertärn’is on punaste õitega vesiroosid, röd näckros. Avastusest sai botaaniline sensatsioon ning sellele järgnes Fagertärni järve vesiroositaimede röövellik elupaikadest eemaldamine peamiselt botaanikute ja aiapidajate poolt. Botaanikute ja taimehuviliste käe läbi levis taim mitmesse paika Rootsis ning teda viidi ka Kesk-Euroopasse. Lundi botaanikaaias kasvatatakse neid taimi alates 1863. aastast ja punaseõielisest vesiroosist kujunes sellele uurimisasutusele tulus vahetusobjekt. Sel moel levis punane haruldus maailma paljudesse järvedesse ja tiikidesse.

Punased vesiroosid Väike-Ahlis
Punased vesiroosid Väike-Ahlis

Punane vesiroos (Nymphaea alba f. rosea) on valge vesiroosi vorm, värvivariatsioon ning on tuvastatud, et punaseõielised vesiroosid võivad olla ka hübriidid valge vesiroosi punase vormi ja väikese vesiroosi vahel. Punane värv on tekkinud mutatsiooni teel taime kromosoomides ja kandub edasi pärilikult. Nii ongi kunagi Fagertärn’i vesiroosidel tekkinud värvihälve säilinud tänapäevani. Punakad võivad olla ka ebatavaliste vesirooside lehed, mille põhjuseks on taimsete pigmentide, antotsüaanide rohkus.

Valged vesiroosid
Valged vesiroosid
Valge vesiroos
Valge vesiroos

1979. aastal leiti Lõuna-Lapimaal Mittiträsket’is punase vesiroosi looduslik populatsioon, millel pole mingeid seoseid Tividen’is kasvavate taimedega. Norras on samuti leitud looduslikke punaseõieliste vesirooside populatsioone.

Punased vesiroosid
Punased vesiroosid

Tagasi uudiste valikusse
Loe lisaks
Blogi

Jalase MKA soode veerežiimi taastamine

2024. aasta detsembris lõppesid Rapla maakonnas Jalase maastikukaitseala (MKA) soodes veerežiimi taastamistööd. Taastamistööde eesmärgiks oli läbi kuivenduskraavide sulgemise luua eeldused rabade, siirde- ja madalsoode ning soostuvate- ja soometsade iseloomuliku taimestiku säilimiseks ja taastumiseks.
03.02.2025
Blogi

Kuula: miks RMK märgalade taastamisega tegeleb?

Viimased ligi 30 aastat tähistatakse 2. veebruaril rahvusvahelist märgalade päeva, mille eesmärk on tõsta teadlikkust märgalade tähtsusest ja vajadusest neid kaitsta. RMK rollist käis Kuku raadios rääkimas juhatuse liige Kristjan Tõnisson.
31.01.2025