RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
01. september, 2016

Tegemised kunagise Kloostri mõisa juures

Läänemaal, Kloostri külas, asuvad keskaegsed Lihula nunnakloostri majandusmõisa varemed. Lihula tsistertslaste nunnaklooster asutati 13. sajandil.

RMK hallataval maal paiknevad Kloostri majandusmõisa peahoone varemed. Peahoone arvatav ehitusaeg on peale 1343. a Jüriöö ülestõusu, kuid tänaseni säilinud baroksed härrastemaja varemed pärinevad  17. sajandi keskpaigast. Varemed on üsna viletsas seisundis ning väga varisemisohtlikud, kuid ikkagi visuaalselt atraktiivsed.

1990-ndatel puhastati varemete ümbrus puudest-põõsastest, kuid vahepeal oli puittaimestik uuesti jõudsalt kasvanud ja 2014. a alguses oli vaade varemetele üsna varjatud.

RMK korraldatud hooldustööga eemaldati 2014. a sügisel puittaimestik varemete ümbrusest ja töövõtja enda initsiatiivil ka varemete seest.

Peahoone varemete kõrval on ka vana kelder, millele olid ka kasvanud puud ja põõsad. Puude eemaldamine keldrilt teostati augustis 2016. Keldris on endile soodsa koha leidnud nahkhiired.

Mõisa ajaloo kohta leiab pisut materjali siit: http://www.mois.ee/laane/kloostri.shtml


Vaade mõisa peahoone varemetele eestpoolt 2013. a sügisel.Peahoone varemete tagakülg 2013. a sügisel.Peahoone kõrval olev kelder 2016. a alguses.Vaade mõisa peahoone varemete esiküljele 2016. a aprillis. Töö teostaja - Norholl OÜ.2016. a suvel puhastatud kelder. Taamal on peahoone parempoolne ots.RMK toetatud ELF talgutega puhastatud kelder 2016. a augustis.


Lisa kommentaar

Email again: