RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
19. juuli, 2024

Vanal ja väärikal Tamme-Lauri tammel tuli eemaldada murdunud haru

Võrumaal Antsla vallas asuval Tamme-Lauri tammel murdus haru, mis tuli ohutuse huvides eemaldada.


Teated murdunud haru kohta tulid nädalavahetusel. RMK looduskaitseosakonna tööjuht Mihkel Tiido eemaldas rippesse jäänud haru nii, et see ei põhjustaks külastajatele ohtu. Tõenäoliselt sai väärika tamme harule saatuslikuks tugev tuul. Lähemal vaatlusel selgus ka, et haru oli suures ulatuses mädanenud.

Murdunud haru enne eemaldamist.

Edaspidi oleks vaja koos arboristide ja dendroloogidega hinnata, kas jätta puu võra nii nagu on või teha näiteks võra kergendamist. Võra kergendamine võiks vähendada edaspidist harude murdumise riski. Kuna tegemist on Eesti ühe väärikama puuga, tuleb edasised tegevused hoolega läbi mõelda ja võimalikult suure ringi spetsialistidega kooskõlastada.

Puu peale haru eemaldamist.

Mahavõetud haru jääb esialgu sinnasamasse ja koostöös Keskkonnaametiga otsustatakse, kas see viiakse hiljem ära või jääb kohapeale elustikku toetama. Esimese asjana oli oluline teha see puu ohutuks, sest tegemist on populaarse külastusobjektiga – see on Eesti jämedaim tamm ja teadaolevalt ka vanim puu, mis kunagi ehtis Eesti 10-kroonist rahatähte.

Murdunud haru oli suures ulatuses mädanenud.

Lisa kommentaar

Email again: