RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
18. juuli, 2024

Video: Kodutruu mägrapere

Mägrakaamera vahendusel oleme saanud Saaremaa mäkrade elu jälgida viies erinevas suuremas või väiksemas mägralinnakus.


Loomade toimetamisi on varem vaadatud Tehumardi kandis hirvekaamera lähistel, Nasva küla külje all, Haavasoos Söoja männi lähedal ja Hirmustes. Neis neljas urukünkas kulges loomadel suvi üsna ühe mustri järgi, mägrad kadusid mai lõpus - juuni alguses kuhugi ära nii, et koduhoovis oli neid näha suve jooksul üsna harva. Pikematelt matkadelt naasti juuli lõpus või augusti alguses ja jäädi pesauru lähedusse, kuni umbes novembri lõpus - detsembri alguses taliuinak võimust võttis. Nii ongi tekkinud teadmine, et vähemasti Saaremaa mäkradel on kombeks suveks kodust eemal olla.


Aga võta näpust, Karujärve kandi mägralinnaku elanikud on ka praegu suvisel ajal kodus. Kolm on kindlasti. Miks nemad siis kuhugi ei lähe ja Saaremaa mäkrade kommetele mäkra mängivad? Võib vaid oletada, et suvisel kuivemal ajal tekib urgude ümbruses toidunappus, ka veesilmad võivad kuivada ning tulebki minna nii kaugele, et nädalaid just seal oma ööd ja päevad veeta. Kui see ongi põhjus, siis Karujärve mäkradel on küll maja nii nagu vaja. Selline ideaalne kodu, mille ümber on külluslikult toitu ja veepuudus ei terenda.

Jah, kirbud on ikka, neist pääsu pole…

Aeg-ajalt satub mägralinnakusse ka mõni rebane.

Hirvelehm vasikatega on jäänud kaamerasilma ette.

Lisa kommentaar

Email again: