Rooside valik aeda
Tere! Tore, et roosidel on palju austajaid. Mina olen Janika Sammasto, Tartu Puukooli aednik. Olen seotud eelkõige avamaarooside kasvatusega, mis hõlmab roosiistikute kasvatamist nii katmikalal kui ka näidisala roosiaias.
Olen kogenud inimeste suurt kimbatust istikuid vaadates ja valides – millist taime osta, kas teen ikka õige valiku?
Nendest kõhklustest ja kahtlustest jagusaamiseks mõned lihtsad soovitused:
1. mõelgem positiivselt oma aiast ja taimedest ning loomulikult ka roosidest hoolimata nende okkalisest väljanägemisest. Ärge unustage, et nad oskavad ka (omal kombel) aru saada meie mõtetest ja plaanidest kui nendega tegeleme.
Üks episood müügiaiast: Olin jõudnud kliendile taimede valimisega peaaegu lõpule, esitasin küsimuse: "Milliseid taimi võib veel soovitada?" Vastuseks sain: "Oi ei, mitte enam rohkem, kui ma jõuaksin nendegagi võideldud!" (klient oli sõdurpoiss). Minu vastus: "Te ei pea nendega võitlema, te peate neid armastama!" Hea tuju kõigile.
siit 2. soovitus – armastage oma aeda ja roose, mis seal juba kasvavad või tulevikus kasvama saavad, sest roos vajab tähelepanu.
Leidke vastus kolmele olulisele küsimusele:
1. Kes ma olen?
2. Kui palju jätkub mul aega rooside jaoks?
3. Kuhu ma soovin roose istutada ehk millised võimalused on minu aias?
■ Kui olen – konservatiiv ja soovin meil, Eestis tuntud ja läbiproovitud vastupidavaid sorte, siis paljude heade peenrarooside hulgast soovitame sorte: Nina Weibull - hea talvekindlusega, säravpunane; Europeana - suured sametjaspunased õisikud; Schneewittchen - valge, õrnalt lõhnav, kaua õitsev; Bonica - hilissügiseni õitsev, heleroosa, suured õisikud; Koit - eesti sort, tumeroosa, hea talvekindlusega; Cläre Grammerstorf - kollane, hea talvekindlusega.
Neile, kes armastavad hästi suuri ja täidisõielisi roose, soovitame avamaal vastupidavaid teehübriidrooside sorte: Burgund – õied tumepunased, hea talvekindlusega lõhnaroos; Freude – õied helepunased, haiguskindel, õrnalt lõhnavad; Gloria Dei – õied õrnkollased roosaga, lõhnavad; Landora –õied puhaskollased, õrnalt lõhnavad.
Väänroosidest on kõige tuntum tänu oma väga heale vastupidavusele sort Flammentanz – õied säravpunansed, rikkalik õitsemine terve kuu.
■ Kui olen – katsetaja ja olen nõus proovima meil vähetuntud, kuid mujal populaarseid peenraroose, siis võivad sobida sordid: Insel Mainau – särav veripunansed õied, õrnalt lõhnavad; Lübecker Rotspon – bordoopunased õied, sobiv ka lõikeroosina; Goldelse – oranžkollased suured lõhnava õied; Barock – aprikoosikollased lõhnavad õied, uus-antiikroos; Sebastian Kneipp – kreemvalgete õitega uus -antiikroos.
Või uuemaid sorte: Roter Korsar (2004) – lopsakate tumepunaste õitega põõsasroos; Kosmos (2006) – kreemvalgete õrnalt lõhnavate õitega peenraroos; China Girl (2006) – sidrunkollane lõhnaroos; Novalis (2010) - lõhnavate lavendelsiniste õitega.
Uutest väänroosidest on pakkuda: Amadeus (2003) – tumepunaste õrnalt lõhnavate õitega; Aloha (2003) – aprikoosiroosade lõhnavate õitega; Golden Gate (2005) – kuldkollaste lõhnavate õitega.
■ Riskijulgetele katsetajatele võib soovitada ka põnevaid sinistes-lillades värvitoonides sorte nagu madalamakasvuline floribundroos Blue Bajou – lõhnav õrnlilla tooniga sinine roos ja kõrgema kasvuga purpurvioletsete õitega uuemat sorti Rahapsody in Blue (2002). Tähelepanuväärsete sirelilillade lõhnavate õitega on ka teehübriidroos Mainzer Fastnacht.
■ Kui olen - väga hõivatud ja soovin võimalikult vähese vaevaga head roosilõhna aeda. Sel juhul sobivad kurdlehise roosi sordid kuna nende eelisteks on: väga hea külmakindlus, tugev haigustele vastupidav lehestik, õitsemine varasuvest sügiseni ning sügisel moodustuvad suured dekoratiivsed kibuvitsamarjad - tõrsikud. Tugevamakasvulistest sortidest soovitame: Hansa - punakasvioletsete täidisõitega; Pierette - suurte kohevalt täidetud õitega; Martin Frobischer – õrnroosade õitega.
Kõiki neid sorte saab lõikamisega kujundada madalamateks ja tihedateks põõsasteks. Madalamakasvulistest kurdlehise roosi sortidest on kenad: Moje Hammarberg – violetjaspunaste väga meeldivalt lõhnavate õitega; Schneezwerg – lumivalgete õitega, mis ka hämaras silma hakkavad ja säravpunaste kibuvitsamarjadega; Schneekoppe – õied õrnlilla varjundiga valged, hästi lõhnavad.
Kurdlehiste rooside seast on sel aastal pakkuda ka põnevaid uusi sorte nagu tumevioletjaspunaste õitega Rotes Phänomen ja hea pinnakatja - madalakasvuline Short Track.
■ Kui olen – hoolas roosihuviline aednik ja nõus tegema kõiki tarvilikke töid nii palju kui vaja ning soovin oma lõhnaaeda istutada eelpool mainitud tugevakasvulistele pargiroosidele lisaks veel väga häid lõhnaroose, siis on suurepärased teehübriidroosid: tumepunaste õitega - Burgund ja sirelililla õitega - Mainzer Fastnacht või uus põnevalt varjunditega oranžroosade õitega - Flora Danica, floribundroosidest: kuldkollane - Goldjuwel; oranžkollane - Goldelse.
Põõsasroosidest: aprikoosikollane - Barock; vaskjasoranž - Westerland.
Lõhnagurmaanidele pakume Bourboni roosi Louise Odier – antiikroos 19.sajandist (1851). Säravroosasid õisi võib imetleda hilissügiseni.
Ka väänrooside seas võib leida mõnusalt lõhnavaid sorte: juba tuntud roosid - Alchymist – kuldkollaste antiikroosile sarnaste õitega ja õrnroosade õitega Morgengrüss ning Hamburger Phoenix – karmiinpunaste õitega korduvõitseja ja helekollaste õitega Morgensonne või vähem tuntud ramblerroos - Lykkefund – peaaegu ogadeta ja suurte pärlvalgete õisiktega Taani päritolu eelmise saj. alguse roos.
Uuematest sortidest võib soovitada tumepunaste õitega – That`s Jazz ja kuldkollaste õitega – Golden Gate.
■ Kui aed on väiksem ja ka peenraolud kitsamad, soovitame madalakasvulisi, põõsa kõrgus 30-40cm, floribundtüüpi peenraroose: säravpunaste õitega - Insel Mainau; kuldkollaste, lõhnavate õitega - Goldjuwel.
Sama kauni peenra võib luua ka väikeseõieliste (3-4cm) pinnakatterooside ja polüantroosidega, tänu nende väga rikkalikule õitsemisele. Sortidest soovitame:
tihedalt täidetud õitega ja hästi madala- ja laiuvakasvuline - Knirps või lõhnav valgeõieline - White Cover; särav oranžpunaste õitega - Charming Cover; helekollaste õitega - Yellow Fairy.
Tugevamakasvuliste sortide puhul soovitaks julgemat põõsa lõikust, et saada madalamat ja samas ka tihedamat, kompaktsemat põõsast. Sortidest võib soovitada: Lovely Fairy – suurtes õisikutes sügavroosad õied; Gärtnerfreude - veripunaste õitega; The Fairy - heleroosaõieline (õisikus võib olla kuni 40 õit); Swany - valge täidisõieline, läikiva lehestikuga.
Kõik need väikeseõielise sordid on kenad ka aiavaasides ja lillekastides. See on hea võimalus luua aias juurde huvitavat vaheldust peenrataimedele, kuid nõuab täiendavat tähelepanu seoses kastmise ja väetamisega.
Väikest aeda võib kaunistada ka roniroosidega, kuid siinkohal sobiksid paremini heledamavärvilised roosid, kuna heledad toonid aitavad aial avara ja suuremana paista ning mõjuvad rahulikumalt. Eelistada tuleks ka väiksemaõielisi või madalamakasvulisi sorte. Soovitame vana tuntud sorti New Dawn - lõhnavate õrnroosade õite ja peenete võrsetega; Schwanensee - madalakasvuline, kauni õiekujuga valgeõieline sort; Händel - madalakasvuline kahevärviline sort, õied kreemvalged karmiinpunasega; Excelsa - väikeste karmiinpunaste õitega ja väikese läikiva lehestikuga.
■ Suures taluaias või mõisapargis mõjuvad hästi kõrgema ja laiuva, lopsaka kasvuga roosid. Suurepärased on siin just pooltäidis- ja lihtõielised sordid. Nende õie lihtsust kompenseerib tavaliselt külluslik õitsemine. Loomulikult on oluline külma- ja haiguskindlus.
Kindlasti sobivad eelpool mainitud pargirooside sordid: Hansa, Nevada, Dart’s Defender jt. Varasuvine kuldkollaselt õitsev Harison’s Yellow, samuti kurdlehise roosi sordid: heleroosade õitega - Ritausma; suureõieline - Lydia Freimane; peaaegu ogadeta - Martin Frobischer; nelgiõielised - F.J.Grootendorst ja Pink Grootendorst.
Roniroosidest soovitaks kiire ja lopsaka kasvuga ramblerroosi - Lykkefund, uutest sortidest väga hea külmakindlusega ja korduvalt õitsevad suurte karmiinpunaste lõhnavate pooltäidisõitega - Henry Kelsey ja John Cabot. Sobiva koha suures aias leiab ka hea talvekindlusega tugevakasvuline antiikroos - Louise Odier, samuti kõrgekasvulised põõsasroosid: kuldkollaste õitega - Maigold ja lõhnavate lihtõitega (kuni50 õit õisikus) - Mozart.
Tugevakasvulistest floribundroosidest sobiksid Nina Weibull, Chinatown, Schneewittchen, Bonica, Koit.
■ Oluline on jälgida, kus asuvad aia päikeselised kasvukohad ja millised jäävad varju. Roosid armastavad valgust ja sooja, kuna see tagab rikkalikuma õitsemise ja parema haiguskindluse.
Kuid on roose, kes saavad küllaltki rahuldavalt kasvada ka põhjapoolsel küljel, mis on ka võimalik, kui valime tugevad sordid ja loome neile juba istutamisel hea kasvupinnase. Kui selline kasvukoht on paratamatu, siis kõige sobivamateks on eelkõige vähenõudlikud ja külmakindlad kurdlehise roosi säravad roosa ja valgeõielised sordid nagu helendav-valgete õitega - Schneezwerg; õrnroosade õitega – Ritausma jt. Kõrgekasvulistest väänroosidest sobiks valgeõieliste kobaratega Lykkefund ja madalamakasvulistest kollaseõieline Alchymist.
Pinnakatteroosidest on tänuväärne heleroosade õitega The Fairy ja põõsasroosidest lumivalge suureõieline Gletscherfee.
Säravpunaste õitega roosidest sobiksid kurdlehise roosi lihtõieline Robusta ja täidisõieline Hansaland.
■ Kui on soov ja vajadus rajada aias hekke teeääri palistama või mõnusalt privaatseid rohelisi puhkeruume luua või ligipääsmatuid ogalisi piirdeid rajada, on jällegi roosid omal kohal, tuleb ainult sobivad sordid leida. Kõrgemate hekitaimedena pakume eelkõige ilusa suure lehestikuga kurdlehiseid roose: valgeõieline Rugosa Alba ja violetjate õitega Rugosa Rubra ning säravalt läikiva lehestikuga helkiva kibuvitsa sorti - Dart’s Defender.
Ilusa õierohke madalama heki võib luua ka aiateede, suuremate peenarde ja terrasside äärde, kasutades roose ääristaimena. Kõige parema tulemuse annaksid suuremaõielistest sortidest floribundroosid: säravsoosa - Bonica; sügavpunane - Erna Grootendorst; roosiroosa - Sexy Rexy ja väikeseõielistest veripunaste õitega - Austriana; heleroosade õitega – The Fairy; eesti sorti Mõrsjaroos; valgeõielised - Aspirin ja Swany.
Roosidega aeda kujundada on mitmeid võimalusi ja see on meie enda otsustada millised valikud meid rahuldavad. Meil enam levinud on rooside kasvatamine omaette peenardel, mis on ka kõige lihtsam ja tihti ka dekoratiivsuse poolest kõige mõjusam. Kuid väga huvitavaid ja kauneid kooslusi saab luua ka koos teiste taimedega.