Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
20. jaanuar 2015

Aasta puu 2015 – harilik kukerpuu ja harilik kikkapuu

Selle aasta puud on põõsad ja peale kukele viitava nimetuse ei seo neid kahte liiki suurt miski.
Kukerpuud (Berberis vulgaris) kohtab rohkem paepealsel rannikul Lääne- ja Põhja-Eestis, kikkapuud (Enonymus europaeus) Lõuna-Eesti viljakal pinnasel ja ka vähestes kohtades Saaremaal. Kukerpuu on teada-tuntud barbarissi-nimeliste kommide tooraine allikana, kikkapuu on aga mürgine taim. 

Paburits, nagu kukerpuud veel kutsutakse, on tavaliselt umbes paari meetri kõrgune astelde ja kimpudes paiknevate sakiliseservaliste lehtedega lubjalembene põõsas. Teda on kevadel lihtne ära tunda aromaatsete kollaste õiekobarate ja sügiseste piklike punaste marjade järgi. 

Kukerpuu marjad on laialdaselt kasutusel toiduainetööstuses, põõsa kollakaid juuri kasutatakse meditsiinis sapiravimina, noored lehed on söödavad salatina.

Nii kukerpuud kui ka kikkapuud võib kohata ilutaimena Eesti koduaedades, kuid kukerpuud aeda tuues tuleb arvestada võimalusega, et koos kevadise imeliselt lõhnava õiepilve ja hästisäilitatavate väärtuslike marjadega tuleb kaasa tülikas külaline kõrrerooste, kellele kukerpuu on vaheperemeestaim.

Kikkapuust saab lisaks lugeda ja pilte vaadata blogi 25. septembri postitusest.

Oleks tore, kui aasta linnu, aasta looma, aasta puu ja aasta orhidee kõrval valiksid meteoroloogid aasta pilve ja geoloogid aasta kivi. Nii saaks neiski rohkem teada-kuulda.

Varasematel aastatel on aasta puuks olnud:

1996kadakas

1997kuusk

1998tamm

1999kask

2000pihlakas

2001mänd

2002pärn

2003vaher

2004lepp

2005haab

2006paju

2007saar

2008jugapuu

2009sarapuu

2010toomingas

2011jalakas ja künnapuu

2012õunapuu

2013lodjapuu

2014türnpuu ja paakspuu

Lisa kommentaar

Email again: