Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
28. oktoober 2014

Austerserviku aeg on käes

Seenesügis jätkub austerservikutega (Pleurotus ostreatus).
Tänavune lahke seeneaeg on pakkunud tavatult suurel hulgal puravikke, kukeseeni, kuuse- ja kollariisikaid, suuri sirmikuid ja muidki hästi tuntud ning hinnatud söögiseeni. Austerservikut tuntakse ehk rohkem supermarketite poelettidelt, kuhu neid satub aeg-ajalt seenekasvandustest. Heal juhul on mõnelgi koduaia niiskemasse ja varjulisemasse nurka maasse kaevatud ning austerserviku kultuurmütseeliga nakatatud saagi ootel haavapakud.

Austerservikuid on just nüüd paras aeg minna hankima aga hoopis metsa. Seen vajab viljakehade kasvuks madalat temperatuuri ja seetõttu ilmuvadki seenekübarad alles hilissügisel.

Avaratest nõmmemännikutest neid ei leia. Kõdunevate kändudega ja lamapuiduga lehtmetsast, kus leidub sangleppi, toomingaid ja haabasid, on seda maitsvat seent aga lootust leida küll. Seene üsna suured ja lihakad kübarad kasvavad sageli hulgakesi üksteise kohal nii, et seenekorv võib täituda kiiresti.

Austerservik on üks vähestest teadaolevatest seentest, kes suudab mütseeli abil lõksu meelitada ja seedida puidus elavaid selgrootuid.


Foto on tehtud 28. oktoobril 2014 ranniku lähedal lehtpuumetsas. Seen kasvab toomingal.

Aminohapped, vitamiinid, mineraalained ja mikroelemendid ning seenes leiduvad vähivastase toimega polüsahhariidid teevad austerservikust väärt kraami.

Lisa kommentaar

Email again: