Metsaparandusobjektid
Metsaparanduse all mõistetakse teede ja kuivendussüsteemide ehk kraavivõrgustiku hooldamist, uuendamist ja rekonstrueerimist. Tabelis on toodud ülevaade 2025. aastal projekteerimisel või ehitamisel olevatest metsaparandusobjektidest (40.63 kB, xlsx).
Metsateed
RMK maadel on üle 9000 km metsateid, mis kuuluvad RMK-le. Neile lisandub umbes 2000 km teiste omanike maadel olevaid teid, mida me samuti kasutame ja seetõttu ka hooldame.
Korras metsateed:
- lihtsustavad metsa- ja looduskaitsetöid
- muudavad looduses liikumise mugavamaks
- kergendavad tulekahju kustutamist
Metsakuivendussüsteemid
Kuivendusest on mõjutatud ligi pool RMK metsamaast. Vastavalt juba mõnda aega kehtinud kokkuleppele looduskaitseorganisatsioonidega kuivendussüsteeme enam juurde ei rajata. Küll aga tuleb olemasolevaid süsteeme hooldada ja rekonstrueerida. Rekonstrueerimise käigus laseme keskkonna kaitseks rajada elurikkust toetavaid veekogusid (nt settebasseinid, väikeveekogud, tiigid).
Enne metsaparandustööde tegemist analüüsime plaanitava tegevuse mõju alal paiknevatele loodusväärtustele. Keskkonnamõju analüüs annab hinnangu, millised tegevused ja millistel tingimustel on lubatud, et nendega ei kaasneks olulist mõju looduskeskkonnale. Kui vaja, tellime juurde ekspertiise, et hinnata plaanitava tegevuse mõju märgadele metsadele või kaitsealustele liikidele.
Koostatud keskkonnamõju analüüside ja tellitud eksperthinnangutega saavad kõik soovijad tutvuda siin.
Korras kraavivõrgustik aitab:
- säilitada metsade juurdekasvu
- teha metsatöid märgades metsades ja vähendada pinnasekahjustusi
- toime tulla kliimamuutuste mõjuga, sest suurenev sademetehulk ja lühenev talveperiood toovad kaasa suurema niiskuse, toimiv kraavivõrgustik aitab aga liigvett ära juhtida