Noorkalade märgistamine
Märgistame Põlulas ettekasvatatud noorkalu, et saaksime hiljem taaspüügiteadete põhjal hinnata, kuhu ja kui kiiresti nad rändavad, millal ja millistesse püügivahenditesse satuvad ja kui kiiresti kasvavad. Kalateadlased kasutavad meilt saadud märgistatud kalade asustamise ja taaspüügiandmeid kalapopulatsioonide eluviisi ja käitumise paremaks mõistmiseks.
Kui oled püüdnud või näed märgisega kala, anna sellest kindlasti teada!
Kalamärgisel oleva info saatmiseks palun täida lingilt avanev vorm. Sama info võid saata vabas vormis ka meiliaadressile margis@rmk.ee või helistades +372 5621 2135.
Info saamise eest maksame Eestis alaliselt elavatele isikutele tasu 6 eurot. Lisaks kingime kvaliteetse landi ja saadame vastuskirja noorkala asustamisandmetega.
Märgistamisest
Märgistame suure osa Põlulas ettekasvatatud kaladest. Märgistamisviise on kahte liiki:
- grupimärgis (rasvauimede äralõikamine, keemiline märgistamine)
- individuaalmärgis (kalale kinnitatakse numbri ja kontaktandmetega plastrullike)
Grupimärgis
Kalade grupiviisiline märgistamine aitab hinnata, kui palju väljapüütud kaladest on looduslikku ja kui palju kalakasvanduse päritolu.
Selleks, et tunda hiljem ära kalakasvandusest pärit kalad, lõigatakse kõikidel Põlula üheaastastel ja vanematel lõhe ja meriforelli ning ühesuvistel siia noorkaladel ära selja- ja sabauime vahel asuv rasvauim.
Siiavastsed märgistatakse asustamise eel keemiliselt, vannitades neid strontsiumkloriidi lahuses, kus nende kuulmeluukesed saavad hiljem äratuntava märke. Väliselt pole see nähtav, kuid teadlased saavad kuulmeluukesi uurides kindlaks teha, kas kala on kasvanduse päritolu või mitte.
Kui oled püüdnud või ostnud kala, kontrolli, kas sellel on rasvauim lõigatud. Lõigatud rasvauimega või muu tundmatu märgistusega kalast tuleks anda teada e-posti aadressil margis@rmk.ee või telefoninumbril +372 5621 2135.
Individuaalmärgis
Individuaalmärgiste kasutamise puhul varustatakse iga kala seljauime alla kinnitatud märgisega. Sellel oleva tähe- ja numbrikombinatsiooni abil on võimalik kala taaspüügil individuaalselt identifitseerida, sest on teada tema liik, vanus, pikkus ja kaal märgistamise ajal ning veekogusse laskmise aeg ja koht.
Kui oled püüdnud või ostnud kala, kontrolli, kas sellel on märgis seljauime piirkonnas. Kirjuta märgise number üles või tee sellest pilti. Taaspüügiteatele on vaja lisada ka püügi aeg ja koht, püünise liik, kala pikkus, kaal ja sugu. Kui kala vabastati elusalt, pane ka see kirja. Viimasel juhul on kõige tähtsam fikseerida märgise number, pikkuse ja kaalu võib elusa kala puhul määrata ka silma järgi. Edasta meile kala andmed koos oma kontaktandmetega ankeedi, meili või telefoni teel.
Aastatel 1997–2014 kasutasime noorkalade märgistamiseks Carlini-tüüpi individuaalmärgiseid. Need on umbes 2 cm pikkused plastmassist rippmärgised, mis kinnitatakse traadiga kala seljauime alla.
Alates 2015. aastast kasutame Põlulas T-kujulisi ankurmärgiseid, mille puhul on kalateadlaste hinnangul märgistamisaegne trauma kaladele väiksem. Kalade märgistamist saad vaadata videost.