RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
09. juuli, 2015

Haruldane umbrohi – rukkilill

Sõites Eestimaa erinevates paikades mööda põlluäärseid teid tabas mind üllatus – rukkilille võis kasvamas-õitsemas näha vaid väga üksikutel põldudel. Tundub, et mõnigi orhideeliik on tänapäeval sagedamini kohatav kui meile armsaks saanud rukkilill.

Varem nii tavalise põlluumbrohu on tänapäevased taimekaitsevahendid suutnud nii edukalt tasalülitada, et juba sinise õie nägemine taliviljapõllus või sööti jäetud põllulapil sunnib autol pidurit sõtkuma ja fotoaparaadiga põllule tõttama.

Meie rahvuslill rukkilill
 (Centaurea cyanus) on tegelikult iidne “tulnukliik”, kes kunagi teraviljaseemnetega meie aladele jõudis, väidetavalt juba siis, kui siin põlde harima hakati.

Aastast 1968 rahvuslillena küll vaid eestlastele kuuluv rukkilill on aga sümbolina kasutusel veel mitmetes riikides. Erineval moel on kasutatud ja kasutatakse rukkilille kui sümbolit veel Saksamaal, Austrias, Prantsusmaal, Rootsis ja Soomes. Olgu ta siis erakonna, maakonna, lootuse, sotsiaalse liberalismi või Esimese maailmasõja lõpu meenutuse sümboliks.

Kunagist tülikat umbrohtu on edukalt kasutatud nii ravim- kui ka värvtaimena.

Siniste õite kõrval on iluaianduses aretatud ka erinevates toonides valgeid, roosasid ja punaseid õisi, mis vahetevahel ka loodusesse eksivad, aga ei suuda varjutada taevakarva õite kordumatut ilu. Jumikate perekonda kuuluva rukkilille aretatud vorme kasvatatakse loodusilmelises aias vähenõudliku isekülvi andva pikalt õitseva lillena, mis sünnib süüa ja on pika vaasieaga.

Rukkilill õitses sööti jäetud põllul Läänemaal Tuudi lähedal.

Lisa kommentaar

Email again: