RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
08. juuni, 2022

Kanakullide pojad said rõngad jalga

Kanakullide Alla ja Ruudi poegadel on sünnipäev. 8.-10. mail koorunud pojad on tänaseks jõudsalt kasvanud ja pruunid suledki juba seljas.

Esmaspäeva hommikul ronis ohustatud linnuliikide uurija Ülo Väli RMK Tartu puukoolis kõrgel männi ladvas oleva pesa juurde, mõõtis ja kaalus ning pani kanakullipoegadele rõngad jalga. Kullipojad said parema jala ümber alumiiniumist rõnga ning vasaku jala ümber punase valge numbriga värvirõnga. 

Ka möödunud kevadel said siin samas pesas sama kullipere neli poega jalga alumiiniumist Matsalu rõnga ja esmakordselt Tartus punase värvirõnga. Punane värvirõngas kanakulli jalas annab juba kaugelt tunnistust, et märgatud kanakull on linnalind – sündinud Tallinnas või Tartus. Aarne Tuule sõnul on Tallinna linnas tänavu viisteist kanakullipesa ning alates 2015. aastast on kõik Tallinnas rõngastatud kanakullipojad saanud omale jalga punase värvirõnga. Tänu lisatud punasele värvirõngale on märgistatud linnakullide taasleiud oluliselt suurenenud.

Vaatame, mida need neli pägalikku siis korda saadavad. Arvata võib, et nad pesas enam kaua ei püsi, jaanipäeva paiku ehk juba kõõluvad pesa ümbruses olevatel okstel. Arvata võib, et niikaua, kui vanemad toidu pessa toovad, on pojad veel pesaga seotud. Kui aga ema-isa hakkavad poegi toitma olukorras, kui need kuskil oksal istuvad, siis nad enam tagasi ei tule. Ega ju keegi täpselt ei tea – selleks see kaamera ongi, et teada saada.


Kommentaarid

08 .juuni, 2022
Helle
Tere! Aitäh huvitava artikli eest ja samuti suur tänu selle kaamera eest! Üks väike täpsustus - 3 poega koorusid 8. mail ja neljas 10. mail. Alla ja Ruudi pesaelu on jäädvustatud Looduskalendri foorumis "Goshawk Nest Webcam in Tartu by RMK" https://looduskalender.ee/forum/viewtopic.php?p=861074#p861074

Edu ja päikest Teile soovides
Helle

Lisa kommentaar

Email again: