RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
30. juuli, 2018

Kesksuvine Saaremaa

Mõtlesin järgnevate päevade jooksul teha väikse ülevaate mõningate Eesti populaarsete suvituskohtade lähistel peituvatest üleekspluateerimata pärlitest. Kuigi õnneks või kahjuks võib arvestada erakordset ilma nautivate sise- ja välisturistidega igas mõeldavas ning mõeldamatus paigas.

Alustuseks alternatiivseid looduskauneid paiku Saaremaal, kus suveharja tähistada. Laugu metsavahi metsamaja ja Tuhkana telkimisala asuvad Saaremaal Leisi lähistel ning pakuvad alternatiivi Kuressaare lähistel valitsevale keskuvisele ülerahvastatusele.

Tsaariaegse Laugu metsavahikoha kompleksi kuuluv eluhoone on 1850.aastal valminud rehielamu, mis on üks vanimaid Saaremaal. Teated metsavahikordoni paiknemisest tänases Laugu metsavahi metsamajas on juba 1890ndatest, mil see kuulus Karjalasma metskonna valdustesse.

Karjalasma metskonda peetakse üheks Eesti vanimaks, metsamajandusliku üksuse tegevus on dateeritud nii varajasse aega nagu 1782, kuid sellisel kujul loodi metskond 1920.aastal.

Tänane Laugu metsavahi metsamaja ei paku mitte üksnes ööbimisvõimalust looduskaunis paigas, vaid täidab ka kohaliku koduloomuuseumi ülesannet - metsamaja külastaja saab osa metsanduse ajalugu ja vanaaegset talumajapidamist valgustavast ekspositsioonist.

Kiviviske kaugusel Laugult on Tuhkana järv ja rand koos hästivarustatud telkimisalaga.

Tuhkana järv on vaikne kena vesiroosidesse uppuv veesilm osoonirikkas marjametsas, samanimeline rand on privaatne liivariba väikse jalutuskäigu kaugusel. Tavaliselt on siin üsna rahulik, aga valitsev kuumus ja karge merevesi on toonud siiagi hulgaliselt kosutust otsivat rahvast.Lisa kommentaar

Email again: