RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
27. oktoober, 2014

Meriforellid ehitavad pesa

Juba septembris ujusid meriforellid jõgede suudmete lähistel põlvekõrguses meres ja ootasid õiget aega, et saaks minna jõkke kudema.
Kätte ongi jõudnud meriforellide kudemisaeg. Madalates kärestikulistes jõgedes, kus vett on tänaseks piisavalt, võib selle kaldal vaikselt jalutades kuulda monotoonse veevulina taustal tugevamaid sulpsatusi ja plartsatusi. Just seal võibki aset leida forellidele elutähtis protsess, kus emaskala süvendab pesalohku, et sinna heita marjaterad ning isaskala saaks need niisapilvega viljastada. Samal ajal kui marjakala pesa ehitab, väristab isane meriforell aeg-ajalt keha ning naksab emaskala vahest sabast, ergutamaks väljavalitut kiirematele tegudele.

Videost saab näha segamatult tegutsevaid meriforelle. Meriforellid, nagu lõhedki, on kalad, kes alustavad oma elu jões ja laskuvad pärast paar-kolm aastat kestvat jõeelu end turgutama merre, et juba mõne aasta möödudes tulla täiskasvanuna tagasi kudema sinna, kus ise sündisid.

Lisa kommentaar

Email again: