RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
28. oktoober, 2014

Austerserviku aeg on käes

Seenesügis jätkub austerservikutega (Pleurotus ostreatus).
Tänavune lahke seeneaeg on pakkunud tavatult suurel hulgal puravikke, kukeseeni, kuuse- ja kollariisikaid, suuri sirmikuid ja muidki hästi tuntud ning hinnatud söögiseeni. Austerservikut tuntakse ehk rohkem supermarketite poelettidelt, kuhu neid satub aeg-ajalt seenekasvandustest. Heal juhul on mõnelgi koduaia niiskemasse ja varjulisemasse nurka maasse kaevatud ning austerserviku kultuurmütseeliga nakatatud saagi ootel haavapakud.

Austerservikuid on just nüüd paras aeg minna hankima aga hoopis metsa. Seen vajab viljakehade kasvuks madalat temperatuuri ja seetõttu ilmuvadki seenekübarad alles hilissügisel.

Avaratest nõmmemännikutest neid ei leia. Kõdunevate kändudega ja lamapuiduga lehtmetsast, kus leidub sangleppi, toomingaid ja haabasid, on seda maitsvat seent aga lootust leida küll. Seene üsna suured ja lihakad kübarad kasvavad sageli hulgakesi üksteise kohal nii, et seenekorv võib täituda kiiresti.

Austerservik on üks vähestest teadaolevatest seentest, kes suudab mütseeli abil lõksu meelitada ja seedida puidus elavaid selgrootuid.


Foto on tehtud 28. oktoobril 2014 ranniku lähedal lehtpuumetsas. Seen kasvab toomingal.

Aminohapped, vitamiinid, mineraalained ja mikroelemendid ning seenes leiduvad vähivastase toimega polüsahhariidid teevad austerservikust väärt kraami.

Lisa kommentaar

Email again: