RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
30. märts, 2020

Mesilased

Kevad rühib vääramatu jõuga edasi ja ei lase end segada ei viirustest ega ilmast.

Eelmise nädala päikselisel, soojal ja tuulevaiksel neljapäeval tegid mesilased selle aasta ning hooaja esimese väljalennu. Tundub, et mesilindude kalender oli üle-Eestiliselt sünkroniseeritud, sest vähemalt nii Tallinna külje all ja Alam-Pedja looduskaitsealal otsustasid mesilased just sellel päeval oma nina tarust välja pista.

Seda nimetatakse puhastuslennuks ja see aitab mesinikul anda esmane hinnang sellele, kuidas tema hoolealused talvitunud on. Kui lend on hoogne ja intensiivne, siis see annab lootust, et hästi talvitunud pere tiivad käivad ka edaspidi hästi. Paljud neljapäeval liigelnud tegelased naasid tarru juba õietolmust kollaste pükstega ehk nad said juba mahti ümbritsevatel kevadõitel korjelgi käia. Mesilasi oli näha ukerdamas nii kevadkrookustel kui ka kirgaslilledel, aga küllap leidsid siit-sealt põõsa alt või kraavipervelt juba teisigi kutsuvaid õisi.

Meemesilane või kodumesilane (Apis mellifera) on maailma kõige tähtsam toidutaimede tolmeldaja. Hinnanguliselt oleneb vähemalt kolmandik meie igapäevasest toidulauast meemesilase tolmeldustööst, lisaks on mesilaste tolmeldatud taimed eluliselt olulised ka lindude ja teiste putukate toidulaua katmisel. Meemesilasel on oluline roll ka teiste inimeste jaoks oluliste kultuuride tolmeldamisel nagu puuvill või lina ning erinevate mesindussaaduste näol on selle pisikese tööka tiivulise koht päikese all veelgi tähtsam, sest mesilasvaha, taruvaik, õietolm, suir ja mesilasema toitepiim on kõik tähtsaks toormeks meditsiinitööstuses, aga ka kosmeetika- ja puhastusvahendite tootmisel.


Kliimamuutus, rahvastiku kasv, intensiivne põllumajandus, pestitsiidide ja herbitsiidide laialdane kasutamine ning monokultuuride viljelemine on kõik viinud mitte ainult meemesilaste, vaid ka teiste mesilaste ja putukaliikide ülemaailmsele drastilisele vähenemisele.

Albert Einstein on öelnud, et kui mesilased kaoks, siis nelja aasta pärast lakkaks elu maal.

Ehk aitab see ka meie tänaseid muresid näha natuke teises valguses.

... ja esimest kiilassilma oli märgata aknaklaasil...


Kommentaarid

26 .märts, 2021
ojgpiu
ilus

Lisa kommentaar

Email again: