RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
14. oktoober, 2024

Rändajad rändekaamera ees

Kerge põhjatuul pani valgepõsk-lagled rändama, liikvel olevaid linde on palju. Ülemöödunud reedel hakkas Haeska rannaniitudele kerge pärituulega saabuma valgepõsk-laglesid parv parve järel. Arktikast saabunud linde on praegu lausa massiliselt kogu Matsalu lahe ümbruses.


Valgepõsk-lagledel lähebki tänapäeval hästi, nende arvukus on viimase kümnendi jooksul aina kasvanud ning see peegeldub ka siit läbirändavate lindude hulgas. Kaamera vaateväljas neid praegu veel pidevalt ei ole, kuid see võib juhtuda rände tipphetkel, mis arvatavasti pole veel käes. Lagledel on oma päevarütm, tähelepanekute järgi jõuavad esimesed salgad Haeska randa keskpäeva paiku ümberkaudsetelt põldudelt, kuhu nad hommikul päikesetõusu ajal toituma lähevad. Kaamera ees olev rannaniit näib olevat lagledele pärastlõunane puhkepaik enne õhtusööki ja ööbimispaika siirdumist. Rannamaastikul puhkavatele lindudele lisandub järjepanu juurde lagleparvi, neid, kes siia jõudsid juba viis päeva tagasi ja kindlasti ka äsja põhjast saabuvaid linde. Õhtul enne päikeseloojangut lendavad nad ööbimiskohtadesse laidudele, leedetele või siis mõnesse madalasse lahesoppi.

Sookured on Matsalust juba edasi rännanud, pärast 25. septembrit pole neid siin Haeskas enam näha ega kuulda olnud, hallhanesid ka mitte.


Uusi Arktikast saabuvaid rändajaid ootame aga veel, ränne võib kesta oktoobri lõpuni ja veidi enamgi. Virumaale on oma rändeteel jõudnud juba suur-laukhanede ja rabahanede parved. Küllap nemadki jõuavad lähipäevil läänerannikule ja ka Haeska rändekaamera ette… saame neid kindlasti näha.


Suitsupääsukesed on Haeskast läinud, kuldnokad on veel kohal ja ega nad vast enne novembrit ära lähegi. Kiivitajaid on Haeska rannamaastikus jätkuvalt hulganisti näha ning silma jääb ka üksikud linavästrikuid. Ka metskurvitsaid on nähtud ja mine tea, ehk ilmub vaatevälja ka mõni linnuharuldus.

Lisa kommentaar

Email again: