Laantest lagedateni – see on loodusblogi, mis saab olla abiliseks ja ehk ka innustajaks märgata rohkem enda ümber looduses kulgevat ning ise sinna sagedamini minna. Siin leiavad kajastust värsked, praegu looduses toimuvad sündmused. Blogis toimuvad ülevaated RMK Saaremaal paikneva reaalajas pilti edastava looduskaamera ees end näidanud loomaliikidest ja teavet neist endist. Praegu peamiselt hirvede tegevust jälgivast hirvekaamerast võib sobival ajal saada mäkrade tegemisi edastav mägrakaamera. Sedagi saame näha. Läbi foto- ja videoreportaazide saab  tutvuda loodusradadega, üksikobjektidega ja muude põnevate kohtadega ning sooloesinejatega – olgu nad siis taimed, loomad või inimesed. 

Tiit Hunt Zooloog ja loodusfotograaf 
08. mai 2014

Künnapuu (Ulmus laevis)

Künnapuul on juba noored viljad, puu õitsebki enne lehtimist – sel kevadel tavapärasest veidi varem.
Jalakate perekonna kaitsealune künnapuu kuulub meie metsade haruldaseimate puuliikide hulka. Looduslikult leidub teda vähestes paikades  Koiva, Võhandu, Valgejõe, Mustjõe, Jänijõe ja Pedja jõe äärsete lammimetsade viljakatel muldadel. Üksikuid künnapuid leidub ka mujal huumusrikkal pinnal. Varematel aegadel kasutati künnapuu väga tugevat puitu vankri rataste ja regede jalaste valmitamisel ning oli parim materjal hobuselooga painutamisel. Küllap künnapuu nime saamislugu on seotud tema puidu kasutamisega atrade valmistamisel.

Pähklike tiibvilja keskel saab valmis juunis. 3. mail paistsid viljad sellisena.Pärnumaal Vahenurmes kasvab 19,5 m kõrgune klassikalise võraga künnapuu.Ruhnus Kuningapuuks nimetatud väga omapärase võraga künnapuu on arvatavasti üle 300 aasta vana.


Foto Jaan Künnap

Lisa kommentaar

Email again: